Rozrywka

Hipersoniczny samolot z Top Gun: Maverick istnieje naprawdę? Zaskakujący wpis Lockheed Martina

W kasowym przeboju Top Gun: Maverick wystąpił futurystyczny samolot hipersoniczny Darkstar. Lockheed Martin ujawnił, że pracują nad bardzo podobną maszyną.

W filmie pilot grany przez Toma Cruise’a jest poproszony o oblatanie nowego hipersonicznego samolotu nazwanego Darkstar. Niestety rozpędza go do zbyt dużej prędkości, co kończy się katastrofą.

Twórcy filmu o zaprojektowanie Darkstara poprosili należące do koncernu Lockheed Martin legendarne studio projektowe Skunk Works. To najsłynniejsza z tego typu placówek na świecie. Spod rąk zatrudnionych w nim projektantów wyszły takie maszyny jak P-38 Lightning, P-80 Shooting Star, pierwszy amerykański odrzutowiec, zwiadowczy U-2, niewidzialny dla radarów F-117 czy myśliwce piątej generacji F-22 i F-35.

Jednym z ich najsłynniejszych samolotów jest jednak SR-71 Blackbird. Stworzona w latach sześćdziesiątych maszyna miała posłużyć do szpiegowania Związku Radzieckiego. Pomóc miała jej w tym ogromna prędkość, aż 3,3 macha. Blackbird do dzisiaj jest najszybszym samolotem odrzutowym na świecie.

 

Blackbirdy zostały wycofane ze służby w 1998 roku. Ostatnio jednak coraz częściej eksperci twierdzą, że ich brak sprawił, że w zdolnościach zwiadowczych amerykańskich sił zbrojnych została istotna luka. Od co najmniej 2007 roku plotkowało się, że Skunk Works pracują nad jego następcą, który będzie dwa razy szybszy i będzie mógł przenosić rakiety hipersoniczne. Koncern potwierdził to w 2017 roku.

Kilka dni temu Lockheed Martin pogratulował na swoim koncie na Twitterze twórcom Top Guna, który dostał sześć nominacji do Oscara. Przy okazji pokazali pierwsze zdjęcie SR-72. Wiele osób zauważyło, że jest niezwykle podobny do fikcyjnego Darkstara. Czyżby Skunk Works zrobiło sobie żart z światowych wywiadów i pokazało swoją najnowszą zabawkę na srebrnym ekranie, nie mówiąc nikomu, że istnieje naprawdę? Dowiemy się, kiedy SR-72 zostanie pokazany w całości.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Geekweek Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij