Kraj

Lidl wycofuje ziemniaki sałatkowe. Zagrożenie dla zdrowia konsumentów

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii ziemniaków sałatkowych, powodem jest przekroczony dopuszczalny poziom środka ochrony roślin.

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności dotyczy produktu “Ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE” o numerze partii: L 09/02 i zapakowanych dla Lidl Sp. z o.o. Sp. k., Jankowice ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne. Zakład pakujący to P. P-U-H Awex sp. z o.o. Kościuszków 11, 63-460 Nowe Skalmierzyce.

GIS przekazał, że firma Lidl Polska wycofuje wskazaną partię produktu, po otrzymaniu wyników badań, w ramach kontroli właścicielskiej na obecność pestycydów.

Na podstawie oceny ryzyka uznano, że spożycie ziemniaków zawierających stwierdzony poziom chloroprofamu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Dystrybutor wdrożył procedurę wycofania określonej partii ze sprzedaży ze sklepów na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, w których dana partia była dystrybuowana oraz umieścił informacje o wycofaniu w sklepach.

Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie kwestionowanej partii produktu z obrotu w Polsce i prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością.

Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij