Świat

Chiny, Rosja i Iran na wspólnych manewrach. „Ćwiczenia pogłębią praktyczną współpracę państw”

Siły morskie Chin, Rosji i Iranu rozpoczynają w środę wspólne ćwiczenia w Zatoce Omańskiej – ogłosiło tego dnia ministerstwo obrony w Pekinie. Manewry mają potrwać do niedzieli,

W komunikacie przekazanym przez chińskie media resort obrony ogłosił, że w manewrach Anquan Niudai 2023 („Więzi Bezpieczeństwa 2023”) biorą udział Chiny, Rosja, Iran i inne państwa, których jednak nie wymienił.

Chiny wysłały do udziału w manewrach niszczyciel rakietowy Nanning – napisano.

„Ćwiczenia pogłębią praktyczną współpracę marynarek państw uczestniczących, po raz kolejny zademonstrują skłonność i zdolność do wspólnego utrzymywania bezpieczeństwa (…) oraz będą zastrzykiem pozytywnej energii dla pokoju i stabilności w regionie” – twierdzi chińskie ministerstwo.

Komentatorzy zwracają uwagę na pogarszające się relacje Chin, Rosji i Iranu z Zachodem, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Wszystkie trzy kraje były celami zachodnich sankcji. Zdaniem części ekspertów należą one do nieformalnego antyzachodniego sojuszu i dążą do zmiany ładu międzynarodowego z dominującą pozycją USA.

Chiny, Rosja i Iran prowadziły już wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim i w Zatoce Omańskiej – od 2019 roku.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i zacieśniają współpracę wojskową z Moskwą, a także z Teheranem, który dostarcza Rosji drony używane w działaniach wojennych.

Źródło: (PAP) Autor: Z Kantonu Andrzej Borowiak
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij