Kraj

Brat zdał za brata egzamin na prawo jazdy. Obydwaj odpowiedzą za to przed sądem

Zarzuty wyłudzenia poświadczenia nieprawdy podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy usłyszeli dwaj mieszkańcy powiatu lubińskiego. 26-latek zdał egzamin praktyczny za swojego starszego brata. Teraz obydwaj odpowiedzą za to przed sądem.

Na policję sprawę zgłosił egzaminator z oddziału Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze.

„Do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii C miał przystąpić 39-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego. Mężczyzna namówił jednak do tego swojego młodszego brata, który przystąpił do próby i wylegitymował się jego dowodem osobistym. Uzyskał on pozytywny wynik, ale egzaminator zwrócił uwagę na innego mężczyznę, który przyglądał się im i według niego wyglądał jak osoba widniejąca na zdjęciu w komputerze do losowania” – wyjaśniła podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze.

Zdający w wiarygodny sposób wyjaśnił jednak wątpliwości, co do swojego wyglądu, a egzaminator w tej sytuacji wręczył mężczyźnie arkusz z wynikiem pozytywnym. „Kiedy zdający wyjeżdżając z terenu DORD zabrał do auta osobę, która obserwowała przebieg egzaminu, egzaminator podjął próbę wyjaśnienia wątpliwości, co do tożsamości zdającego. Bracia jednak ruszyli z piskiem opon i uciekli” – relacjonowała Bagrowska.

Dodała, że obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy. Mieszkańcy powiatu lubińskiego w wieku 26 i 39 lat usłyszeli już zarzuty wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Dodatkowo młodszy mężczyzna odpowie za posłużenie się dowodem osobistym brata. Za popełnione czyny bracia odpowiedzą przed sądem, a grozić im może kara do 3 lat więzienia.

Źródło: (PAP) Autor: Agata Tomczyńska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij