Świat

Ten zamordowany jeniec jest już na ustach całego świata. To, co zrobił pokazuje ducha Ukrainy

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie pokazujące egzekucję ukraińskiego jeńca przez rosyjskich żołnierzy. Kijów obiecuje, że zabójcy zostaną rozliczeni.

Nagranie, które trafiło do internetu, zostało wykonane przez rosyjskich żołnierzy. Jeniec widząc, że zaraz zginie, powiedział im „Sława Ukrainie”. Słysząc to, Rosjanie oddali do niego kilkanaście strzałów. Później zidentyfikowano, że rozstrzelanym jeńcem był Szadura Tymofij Mykolajowycz, który zaginął 3 lutego, podczas obrony wsi w pobliżu Zaliznanskie.

O jego morderstwie zrobiło się głośno na całym świecie. Wielu komentatorów zauważa, że Ukraińcy dzięki jego bohaterskiej postawie mają kolejny symbol oporu przed rosyjską agresją. Doradca prezydenta Andrij Jernak napisał, że Rosjanie cały czas popełniają zbrodnie wojenne, a potem próbują je ukrywać swoją propagandą o „nazistowskim reżymie”. „Zabicie osoby wziętej do niewoli to kolejny tego przykład.. To także przykład ich narodowego braku znaczenia i słabości” – stwierdził – „Zapłacą za każdą taką zbrodnie wojenną. Nikt się nie ukryje”.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba napisał w poniedziałek wieczorem, że to kolejny dowód na to, że „ta wojna jest ludobójcza”. Dodał, że konieczne jest, aby badające rosyjskie zbrodnie wojenne prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan rozpoczął jak najszybciej śledztwo w tej sprawie. Komisarz ds. praw człowieka Ukrainy Dmytro Lubiniec powiedział, że wysłał już to nagranie „międzynarodowym partnerom”. „Po raz kolejny naruszyli Konwencję Genewską. Nie unikną odpowiedzialności za swoje zbrodnie” – podkreślił.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Ukrinform, Guardian Autor: WM
Fot. Screen z Twittera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij