Kraj

Szukał sprzętu rolniczego. Orne pole pod Parczewem kryło jednak niezwykły skarb!

Skarb ok. 1000 szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku odnaleziono na polu ornym niedaleko Parczewa (Lubelskie); trafi do muzeum w Białej Podlaskiej – poinformował w czwartek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Lublinie.

WUOZ w Lublinie podał w czwartek na Facebooku, że zakopany skarb ok. 1000 monet odnaleziono w miejscowości Zaniówka (pow. parczewski). Szelągi koronne i litewskie z XVII wieku znajdowały się w częściowo uszkodzonym dzbanku ceramicznym (tzw. siwaku). “Całość posiada masę około 3 kg” – dodano.

“Monety o różnym stopniu zachowania – oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku – tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (62 sztuki) „ – poinformował urząd konserwatorski. Jak wyjaśniono, zlepieńce to monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania.

“Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny. Zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka” – przekazał WUOZ. Wyjaśniono, że na skarb natrafił przypadkowo Michał Łotys, który poszukiwał współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego z wykorzystaniem wykrywacza metali.

26 lutego br. powiadomił o znalezisku delegaturę WUOZ w Białej Podlaskiej. Przeprowadzone następnego dnia oględziny wykazały, że naczynie z monetami zostało celowo zakopane na polu ornym opodal gospodarstwa. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Źródło: PAP Autor: Piotr Nowak
Fot. Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij