Kraj

Kary dla osób obrażających SG i żołnierzy? Większość Polaków jest “za”

56 proc. uważa, że osoby, które obrażają funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy chroniących wschodniej granicy Polski przed nielegalną imigracją, powinny być karane – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Respondenci odpowiedzieli na pytanie, czy według nich “polskie sądy powinny karać osoby, które obrażają i poniżają funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy broniących naszej wschodniej granicy przed nielegalną imigracją”.Za karaniem takich osób opowiedziało się w sumie 56 proc., z czego 31 proc. odpowiedziało “zdecydowanie tak”, a 25 proc. “raczej tak”.

Przeciwko karaniu wypowiedziało się 22 proc. ankietowanych – 9 proc. było “zdecydowanie” na “nie”, a 13 proc. “raczej” na “nie”.

Kolejne 22 proc. wybrało odpowiedź “Trudno powiedzieć”.

Portal pokazał też zróżnicowanie opinii w zależności od preferencji wyborczych. Wśród zwolenników PiS za karaniem opowiedziało się 89 proc., a przeciwko 5 proc. Spośród wyborców Koalicji Obywatelskiej za było 40 proc., a przeciw – 36 proc. Z ankietowanych popierających Polskę 2050 na “tak” było 46 proc., a na “nie” 23 proc.

W kontekście sondażu wPolityce.pl przypomniało, że w połowie lutego Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie sądu pierwszej instancji o umorzeniu postępowania przeciwko aktorce Barbarze Kurdej-Szatan, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy.

Jak podał portal, sondaż Social Changes został zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 17 do 21 lutego 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1070 osób.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Mateusz Marek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij