Publicystyka

Wiceminister zdrowia ostrzega: wracają dawne choroby, bo rodzice nie szczepią dzieci

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, mówił w Radiu Plus o radykalnym wzroście liczby dzieci, które nie są objęte obowiązkowymi szczepieniami. W ciągu ostatnich 12 lat ta liczba wzrosła 20 krotnie do ponad 50 tysięcy rocznie.

– Ja mam żonę pediatrę, która także mi sygnalizuje, że wiele mam nie chce dzieci szczepić  To bardzo jest zła metoda ponieważ to, że mieliśmy od tylu lat szczepienia szczególnie tych chorób dziecięcych, które były już w defensywie – mówił w rozmowie z Jackiem Prusinowskim Waldemar Kraska.

Wiceminister przyznał, że wracają zapomniane choroby.

– Pojawiła się Odra bardzo niebezpieczna, a na to mamy szczepienia. Tego zupełnie 11 lat temu jeszcze nie było. Jeżeli nie będziemy tych dzieci szczepić to naprawdę wtedy wystąpi powrót do tych chorób, które są – zauważył Waldemar Kraska.

Dopytywany o to, jaka będzie reakcja Ministerstwa Zdrowia na te liczby spadających szczepień Kraska przyznał, że rozważane są już pewne kroki.

– Na pewno w tej chwili chcemy wprowadzić te szczepienia przeciwko HPV, czyli te szczepienia dla najmłodszych chłopców i dziewczynek, bo chcemy stosować do dla tych obu płci. Więc myślę, że ta kampania, którą będziemy także uruchamiać, żeby zachęcać do tych szczepień, też obejmie inne szczepienia, bo nie mamy innego wyjścia. Covid pokazał, że szczepienia są bardzo dobre i pomagają w zwalczaniu tych chorób. Szczepionki są przecież od wielu dziesiątych lat już znane więc róbmy to i szczepmy się. Nie słuchajmy tych fałszywych przekazów głównie z mediów społecznościowych bo naprawdę szkoda naszych dzieci – zauważył minister.

Jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę.

Waldemar Kraska mówił tez o zachorowaniach na grypę.

 – Wszystko wskazuje, że jesteśmy właśnie na szczycie w tej chwili zachorowań jeżeli chodzi o grypę. Ta zapadalność w naszym ciągu jest wysoka to jest 115 osób na 100 tysięcy mieszkańców w zeszłym tygodniu to było 113 czyli niewielki jest wzrost, ale myślę, że dochodzimy do sytuacji już w tej chwili stabilnej, szczególnie, że także obserwujemy spadek zachorowalności wśród tych najmłodszych czyli dzieci do 14 roku życia. W ciągu ostatniego tygodnia to jest tydzień między 1 stycznia a 7 to jest 110 tysięcy dzieci zachorowało, to jest 1/3 wszystkich zachorowań, a wcześniej było prawie 50 procent. Także wirus RSV ten, który atakował tak bardzo agresywnie na początku grudnia i w ciągu poprzedniego miesiąca w tej chwili zdecydowanie jest już w odwrocie. Z tego co mamy sygnały ze szpitali to widać, że tych dzieci jest zdecydowanie mniej niż to było w okresie przedświątecznym. To także jest myślę wynik tego, że była przerwa między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Teraz wydaje się, że też będzie dobry okres bo dzieci rozpoczynają ferie – przyznał Kraska.

Źródło: stefczyk.info/Radio Plus Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij