Świat

Potężna burza śnieżna w USA. Kilkanaście osób straciło życie

W wigilię w USA miała miejsce potężna burza śnieżna. Co najmniej 18 osób straciło w niej życie.

Burza została spowodowana tzw. bombą niżową – charakterystycznym dla Ameryki Północnej zjawiskiem, w którym następuje gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego. Jej skala zaskoczyła jednak wszystkich. Rozciągała się bowiem od Wielkich Jezior przy granicy z Kanadą po rzekę Rio Grande na granicy z Meksykiem.

Burza przyniosła ze sobą silne wiatry i intensywne opady śniegu. W sobotę warunki pogodowe sprawiły, że odwołano ponad 2360 lotów. Pogoda utrudniła lub uniemożliwiła pracę służbom ratunkowym. Sprawiła też, że miliony mieszkańców USA zostało pozbawionych prądu. W niektórych miejscach sieć energetyczna została uszkodzona tak mocno, że jej naprawy potrwają kilka dni.

Co najmniej 18 osób straciło z jej powodu życie. W piątek w Cheektowaga w stanie Nowy Jork dwie osoby zmarły w swoim domu, bo pogotowie nie dotarło do nich na czas z powodu śniegu. Kolejna zmarła w pobliskim Buffalo. Cztery osoby zginęły w Ohio w wypadku, w którym brało udział 50 pojazdów. Cztery kolejne osoby zmarły w wypadkach w Missouri i Kansas. W Ohio elektryk został porażony prądem podczas naprawy sieci energetycznej, a w Vermont kobieta zginęła po tym, gdy spadła na nią gałąź. W Wisconsin pod inną kobietą załamał się lód na rzece, a w Colorado zamarzł bezdomny. Dla wszystkich jest jasne, że ofiar pogody będzie więcej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JALEN WRIGHT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij