Kraj

Co Polacy sądzą o wysyłaniu broni Ukrainie? Są wyniki sondażu

Polska wysłała Ukrainie ogromne ilości broni do obrony przed rosyjską agresją. Najnowszy sondaż IBRiS pokazał, że znakomita większość Polaków popiera takie działanie.

Polska zaczęła przekazywać broń Ukrainie jeszcze przed rosyjską inwazją i obecnie znajduje się w czołówce państw, które wspierają ją militarnie. Wydaliśmy na ten cel już 2 mld dolarów, a Ukraina dostała od nas nie tylko sprzęt pamiętający czasy ZSRR, jak BWP-1, czołgi T-72 czy haubice Goździk, ale także najnowsze produkty naszej zbrojeniówki – drony Warmate, haubice Krab, karabiny Grot czy zestawy przeciwlotnicze Piorun. Być może dostali też coś innego – większość dostaw jest bowiem utrzymana w tajemnicy, a często opinia publiczna dowiaduje się o nich dopiero, kiedy w sieci pojawi się zdjęcie polskiego sprzętu z Ukrainy.

Dziennik Rzeczpospolita postanowił sprawdzić, co o tej pomocy sądzą Polacy. Ze zleconego IBRiS badania wynika, że znakomita większość Polaków popiera tę pomoc. Za nią opowiedziało się aż 77,5% respondentów, przeciw było 18,3%, a tylko 4,2% nie miało zdania.

Dziennik zaznaczył, że pomoc wojskowa dla Ukrainy cieszy się największym poparciem osób, które w ostatnich wyborach głosowały na PiS (97%), Lewicę (91%) lub KO (86%). Najwięcej przeciwników wysyłania Ukrainie broni odnotowano wśród wyborców Konfederacji (27%) i Polski 2050 (29%).

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij