Świat

Unia kupi Ukrainie miliony żarówek

Komisja Europejska zdecydowała, że Ukraina dostanie w ramach pomocy ok. 30 milionów energooszczędnych żarówek LED. Pomoże to odciążyć uszkodzoną przez Rosję infrastrukturę energetyczną.

Rosjanie od jakiegoś czasu intensywnie atakują ukraińską infrastrukturę krytyczną, jak elektrownie, elektrociepłownie itp. Kijów twierdzi, że mają dwa cele. Pierwszym z nich jest pozbawienie Ukraińców prądu i ogrzewania w zimie, i tym samym zmniejszenie w nich woli oporu. Drugim jest wywołanie kolejnej fali uchodźców, groźba czego ma sprawić, że zachód zacznie naciskać na Ukrainę w sprawie „kompromisu” z najeźdźcami.

Podczas przemówienia na konferencji Komisji Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił zachód o wsparcie w zakupie 50 milionów żarówek LED. Są one dużo bardziej energooszczędne od zwykłych żarówek, co w obecnej sytuacji jest niezwykle ważne. Wymiana tylu żarówek na LEDy pozwoliłaby na zaoszczędzenie ok. 1 gigawata energii – tyle, ile wynosi roczna produkcje jednej elektrowni atomowej.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że KE może przekazać 30 milionów euro na ten cel, co pozwoli na zakup 30 milionów takich żarówek. Dodała, że UE, państwa członkowskie i unijne instytucje finansowe przekazały już ponad 19 mld euro pomocy. Pomoc na przyszły rok wyniesie 18 miliardów euro – 1,5 miliarda miesięcznie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Interia Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij