Świat

Sceny jak z horroru: hipopotam połknął i wypluł dwuletnie dziecko

Dwuletni Paul Iga cudem przeżył połknięcie przez hipopotama, informuje ugandyjska policja, cytowana przez światowe media. Chłopiec bawił się nad jeziorem Edwarda na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, kiedy został zaatakowany przez zwierzę, udało się go uratować dzięki mężczyźnie, który obrzucił hipopotama kamieniami, który wypluł dziecko i uciekł.

Nieświadome niebezpieczeństwa dziecko bawiło się nad jeziorem, znajdującym się niedaleko jego domu, kiedy zostało zaatakowane przez hipopotama, wynika z informacji policji. „Chwycił on dziecko swoimi ogromnymi szczękami i był w trakcie połykania, gdy zobaczył to stojący nieopodal mężczyzna i zaczął gorączkowo obrzucać zwierzę kamieniami” – relacjonuje brytyjski dziennik „The Daily Telegraph”.

Hipopotam wypluł chłopczyka i wrócił do wody. „To pierwszy tego rodzaju incydent, w którym hipopotam wyszedł z jeziora Edward i zaatakował małe dziecko” – podkreśla ugandyjska policja. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że chłopiec został przewieziony z niewielkimi obrażeniami do szpitala w pobliskim mieście Bwera. „Jako środek ostrożności podano mu szczepionkę przeciwko wściekliźnie, a następnie wypisano ze szpitala i zwrócono rodzicom” – napisała gazeta.

Chociaż hipopotamy są roślinożercami, mogą być bardzo agresywne, gdy czują się zagrożone i znane są m.in. z atakowania łodzi i kajaków. W lipcu 2022 roku w internecie pojawił się film z Narodowego Parku Krugera w RPA, przedstawiający hipopotama atakującego trzy lwy, przepływające przez rzekę. Drapieżniki ledwo uszły z życiem.

„Hipopotam ze swoją siłą szczęki, wyjątkowym rozmiarem pyska i ostrymi zębami, może z łatwością przeciąć ludzkie ciało jednym ugryzieniem” – zauważa „The Daily Telegraph”, cytując badanie „Hippopotamus Bite Morbidity”.

Według BBC hipopotam jest najbardziej zabójczym dużym ssakiem lądowym na świecie, który zabija około 500 osób rocznie w Afryce.

Źródło: PAP Autor: Andrzej Pawluszek
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij