Kraj

Prezydent zawetował “Lex-Czarnek”. Po jego decyzji świętuje Koalicja Obywatelska i sprzyjające jej media

Andrzej Duda podjął decyzję, że nie podpisze reformy prawa oświatowego. Bardzo ucieszyło to opozycję i sympatyzujące z nią media.

Reforma, ochrzczona przez media Lex Czarnek, dotyczyła głównie działalności w szkołach organizacji pozarządowych, np. coraz popularniejszych seksedukatorów czy też organizacji LGBT. Obecnie do ich działalności wymagana jest jedynie zgoda dyrektora placówki, wyrażona po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły i rady rodziców. Lex Czarnek przewidywała, że wcześniej trzeba byłoby przeprowadzić konsultacje z rodzicami uczniów, na których poinformowano by ich o tym, jakie treści będą przekazywane ich dzieciom, rady mogłyby też monitorować działalność organizacji w szkołach. Oprócz tego ustawa wzmacniała rolę kuratorów oświaty i wprowadzała zasady dotyczące zdalnej edukacji.

Ta zdroworozsądkowa zmiana wywołała furię opozycji. Ostatecznie jednak udało się ją przyjąć. Prezydent Duda podjął jednak niestety decyzję, że jej nie podpiszę. Stwierdził, że „projekt ten nie uzyskał, jak widać, szerokiej społecznej akceptacji”. Dodał, że w sytuacji, w której mamy wojnę za wschodnią granicą, kryzys gospodarczy itp. „ludzie są niespokojni” i „nie potrzebujemy w Polsce dzisiaj dodatkowych napięć”.

Zawetowanie przez Dudę tej ustawy wywołało radość opozycji i sympatyzujących z nią dziennikarzy, a on sam znowu stał się na chwilę ich bohaterem.

 

 

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij