Sport

Reprezentanci Iranu protestowali nawet na mundialu. Były piłkarz skazany na śmierć

Od dłuższego czasu w Iranie trwają antyrządowe protesty. Swój sprzeciw wobec władzy wyrazili także reprezentanci tego kraju na mundialu Katarze. Teraz media obiegła szokująca informacja, że były irański piłkarz został skazany na śmierć za udział w protestach.

Napięta sytuacja w Iranie jest konsekwencją śmierci 22-letniej kobiety. Tamtejsza policja w brutalny sposób zatrzymała Mahsę Amini, która zmarła na skutek poniesionych obrażeń. Zdaniem władz, kobieta miała niewłaściwy strój.

Śmierć 22-latki wywołała bunt obywateli, którzy zaczęli organizować antyrządowe protesty. Sprzeciw wobec traktowaniu kobiet w Iranie wyrazili także reprezentanci tego kraju, którzy brali udział w mistrzostwach świata w piłce nożnej. Podczas meczu w Katarze, w którym rywalem była Anglia, Irańczycy nie odśpiewali hymnu narodowego. Realizator transmisji pokazywał w tym czasie płaczące na trybunach kobiety z Iranu.

Władze Iranu natychmiast zareagowały na postawę piłkarzy. Kadrowicze byli zastraszani, a wraz z nimi ich rodziny.

Kolejnym wydarzeniem obrazującym postawę władz wobec protestujących jest wyrok, który usłyszał były irański piłkarz Amir Nasr-Azadani. Z powodu udziału w demonstracjach, 26-latek został skazany na śmierć. Pomocnikowi Rah-Ahan Teheran, Tractor Tabriz i Gol Reyhan FC Karaj zarzucono zdradę kraju i Boga.

Wyrok dla 26-latka wywołał sprzeciw innych sportowców, którzy domagają się od rządzących, aby nie przeprowadzali egzekucji na byłym irańskim piłkarzu.

Źródło: stefczyk.info/na podst.sport.pl Autor: MS
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij