Sport

Rosyjscy sportowcy wrócą na międzynarodowe imprezy? MKOl może cofnąć zakaz

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdził w piątek, że rozważana będzie możliwość powrotu na areny międzynarodowych imprez w Azji sportowców z Rosji i Białorusi. Nie podano, kiedy taka możliwość stanie na forum organizacji.

Na razie – jak napisano w oficjalnym komunikacie – taka możliwość jest wstępnie rozpatrywana podczas 11. Szczytu Olimpijskiego, jaki odbywa się w Lozannie. W posiedzeniu biorą udział przedstawiciele MKOl, organizacji sportowych, międzynarodowych federacji oraz narodowych komitetów olimpijskich.

Na razie MKOl tylko “bada sposoby” przywrócenia Rosjan i Białorusinów do startów w wybranych imprezach. O wiele dalej poszedł natomiast Komitet Olimpijski Azji (OCA), który już zadeklarował, że jest gotowy “ułatwić sportowcom z tych państw” udział w imprezach organizowanych na tym kontynencie pod “patronatem” OCA.

Od końca lutego, gdy wprowadzono zakaz startu Rosjan i Białorusinów w imprezach międzynarodowych, MKOl tłumaczy swoją decyzję nie jako “karę” za inwazję na Ukrainę, tylko jako “środek ochronny” mający na celu wyłącznie zapewnienie sportowcom i kibicom bezpieczeństwa. Decyzja została podjęta “z ciężkim sercem”, wbrew promowanej przez MKOl powszechności i wolności sportu na świecie.

W oświadczeniu OCA wyjaśniono, że “konflikt na Ukrainie” mobilizuje do działania znacznie mniej rządów w państwach Azji i tamtejszej opinii publicznej niż w Europie, stąd nie ma powodów do dalszego stosowania tak poważnych środków ochrony.

MKOl przyznał, że nie podjął w tej kwestii jeszcze żadnej decyzji. Obecnie prowadzone są w tej sprawie konsultacje z narodowymi komitetami olimpijskimi i międzynarodowymi federacjami. Potwierdzono jednak, że niektóre z nich już w trakcie obrad w Lozannie “z zadowoleniem” przyjęły propozycję OCA. Podkreślano, że nie wszystkie sankcje dotyczące zawodników Rosji i Białorusi muszą być stosowane w krajach Azji.

Stwierdzono, że gdyby MKOl zdecydował się na zmianę swojego stanowiska, to “do każdej międzynarodowej federacji należałaby dokładna ocena, czy w jej sporcie nadal istnieją powody dla stosowania takich środków ochronnych”.

Na szczycie w Lozannie pojawiło się jednak także stanowisko przeciwne prezentowanemu przez OCA. Część delegatów kategorycznie wypowiedziała się za utrzymaniem wszystkich nałożonych sankcji, do czasu ich oficjalnego odwołania przez MKOl.

Źródło: PAP Autor: wha/ cegl/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij