Świat

Czy Rzym miał zapomnianego cesarza? Ciekawe odkrycie brytyjskich naukowców

Znaleziona w Rumunii moneta poświęcona nieznanemu rzymskiemu cesarzowi długo była uznawana za fałszywą. Brytyjscy naukowcy uważają jednak, że jest autentyczna.

W 1713 roku w Transylwanii odnaleziono sporą ilość złotych monet z czasów rzymskich. Kilka z nich było poświęcone cesarzowi Sponsianowi. Historia Rzymu jest bardzo dobrze znana i wiadomo, że taki cesarz nigdy nim nie rządził. Ich jakość również była wyraźnie niższa niż innych monet ze starożytnego Rzymu,a znajdujące się na nich napisy nie miały zbyt wiele sensu. Historycy i numizmatycy uznali je więc za współczesne, nieudolne fałszerstwo.

Tym monetom postanowili się jednak przyjrzeć naukowcy z uniwersytetu w Londynie i w Glasgow. Używając nowoczesnych narzędzi badawczych, jak mikroskopy elektronowe czy spektrometria, ustalili, że te monety są autentyczne i wybito je w czasach Imperium Rzymskiego. Oznacza to, że Sponsian najprawdopodobniej istniał naprawdę.

Naukowcy podkreślają jednak, że nie był nigdy cesarzem Rzymu i nie miał dostępu do oficjalnej mennicy. Ich zdaniem rządził jednak prowincją Dacia, która znajdowała się w większości na terytorium współczesnej Rumunii i Mołdawii. Dacia była znana z kopalni złota, ale w ok. 20 r. została odcięta od reszty imperium przez wojny domowe i najazdy. Ich zdaniem właśnie wtedy mógł ogłosić się cesarzem i zaczął bić własne monety. Naukowcy podkreślają jednak, że to tylko hipoteza – i najprawdopodobniej nigdy nie poznamy prawdy o „zapomnianym cesarzu”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij