Świat

Król Karol III stwierdził, że książę Andrzej nie odzyska stanowisk

Królowa Elżbieta II pozbawiła księcia Andrzeja tytułów wojskowych i obowiązków publicznych. Brytyjskie media donoszą, że jego starszy brat, król Karol III powiedział mu, że już ich nie odzyska.

Książę Andrzej przyjaźnił się ze słynnym finansistą i pedofilem Jeffreyem Epsteinem, który jakiś czas temu popełnił w tajemniczych okolicznościach samobójstwo w więzieniu. W 2001 roku stracił przez to funkcję przedstawiciela ds. handlu i miał zerwać z nim związki. Pod koniec 2014 roku wyszło na jaw, że jest oskarżony o kontakty seksualne z jedną z ofiar Epsteina, Virginią Giuffre, która miała wtedy być jeszcze niepełnoletnia. Potem kolejne kobiety zaczęły twierdzić, że widywały go na wyspie Epsteina, na której miało dochodzić do orgii, lub były przez niego molestowane. W 2019 roku książę udzielił wywiadu telewizji BBC, w którym opowiedział o swojej przyjaźni ze słynnym pedofilem i wyparł się stawianych mu zarzutów. W połowie zeszłego roku Giuffre podała go do sądu, oskarżając go o molestowanie – sprawa zakończyła się ugodą pozasądową.

Książę wycofał się z życia publicznego w 2019 roku, ale w styczniu br., kiedy sprawa molestowania trafiła do sądu, królowa Elżbieta II oficjalnie pozbawiła go tytułów wojskowych i królewskich patronatów. Pałac Buckingham ogłosił, że od teraz jest zwykłym obywatelem. Nie może także posługiwać się tytułem „jego królewska mość” i brać udział w uroczystościach jako reprezentant rodziny królewskiej.

Brytyjskie media donoszą, że na kilka dni przed śmiercią królowej Andrzej spotkał się ze swoim starszym bratem Karolem. Następca tronu miał mu powiedzieć, że nie cofnie decyzji ich matki kiedy zostanie królem i Andrzej nadal będzie odcięty od oficjalnych tytułów i obowiązków. Źródło dziennika Daily Mail donosi, że Andrzej prosił królową o przywrócenie go do oficjalnych funkcji, ale monarchini zwykle zmieniała wtedy temat. Decyzja jego brata miała sprawić, że wydzedł ze spotkania smutny i roztrzęsiony.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Independent Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij