Kraj

W Bazylice św. Brygidy rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. Polska oddała cześć swoim bohaterom

W piątek w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte. Biorą w nich udział m.in. rodziny westerplatczyków, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Uroczystość w gdańskiej bazylice zgromadziła kilkaset osób. Nabożeństwo żałobne odbywa się pod przewodnictwem ordynariusza polowego Wojska Polskiego bp. Wiesława Lechowicza.

W eucharystii uczestniczy m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych.

 

W czwartek po godz. 15 trumny ze szczątkami 10. obrońców Westerplatte wystawiono w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, by mieszkańcy i osoby przyjezdne mogły oddać im hołd.

Po zakończeniu piątkowego nabożeństwa żałobnego trumny zostaną wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą z centrum miasta, ulicami Gdańska na Westerplatte.

Pogrzeb z udziałem rodzin westerplatczyków, prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych rozpocznie się o godz. 11.30.

Na cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte spoczną: mjr Henryk Sucharski, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

Źródło: (PAP) Autor: Dariusz Sokolnik dsok/ dki/
Fot. PAP/Adam Warżawa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij