Świat

Kanclerz Niemiec przybył do Pekinu. “Stany Zjednoczone nie powinny wciągać Niemiec w nową wojnę”

– Chiny i Niemcy powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w „czasach zmian i zamieszania”, przez wzgląd na światowy pokój – oświadczył w piątek przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z odwiedzającym Pekin kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jego wypowiedź opisują chińskie media.

Jednodniowa wizyta Sholza w Pekinie to jego pierwsza podróż do Chin jako szefa niemieckiego rządu oraz pierwsza wizyta przywódcy kraju z grupy G7 od trzech lat.Samolot z Scholzem wylądował w Pekinie w piątek rano czasu miejscowego. Kanclerz i członkowie delegacji zostali poddani testom na Covid-19. Przeprowadzili je chińscy pracownicy medyczni, którzy weszli na pokład samolotu w strojach ochronnych – podała agencja Reutera.Po przylocie Scholz spotkał się z Xi w Wielkiej Hali Ludowej, siedzibie chińskiego parlamentu. Kanclerz podkreślił, że spotkanie twarzą w twarz jest potrzebne w trudnych czasach, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę szkodzi opartemu na regułach porządkowi światowemu – przekazał Reuters.

Według źródeł agencji AFP Scholz oświadczył, że chce “dodatkowo rozwijać” współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają “różne punkty widzenia”.

W planach jest również rozmowa Scholza z premierem Li Keqiangiem. Kanclerzowi towarzyszy delegacja niemieckich przedsiębiorców. Według mediów są w niej m.in. szefowie firm Adidas, Deutsche Bank, BioNTech, Siemens, Volkswagen, BASF i Bayer.

W czasie rekordowej inflacji i w obliczu groźby recesji w Niemczech Scholz będzie się starał położyć nacisk na dalszą współpracę gospodarczą z Chinami – oceniają analitycy. Według zapowiedzi ma też poruszyć temat wojny na Ukrainie i naciskać na władze ChRL w sprawie otwarcia rynku i praw człowieka.

Wizyta Scholza wywołuje kontrowersje na Zachodzie, w tym w samych Niemczech, zwłaszcza, że dochodzi do niej krótko po zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i w czasie wojny na Ukrainie, której Pekin nie potępił. Podsyciła dyskusję na temat uzależnienia niemieckiej gospodarki od ChRL i jedności Zachodu wobec tego kraju. Rodzi również porównania do nieudanej niemieckiej polityki wobec Rosji.

Dzień przed przyjazdem do Chin Scholz opublikował na łamach POLITICO i niemieckiej gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung Scholz tekst, w którym bronił swojej podróży do Chin i podkreślił, że niemieckie firmy będą musiały podjąć kroki w celu zmniejszenia „ryzykownych zależności” w przemysłowych łańcuchach dostaw, szczególnie w zakresie „nowoczesnych technologii.” Scholz zauważył, że prezydent Xi Jinping celowo realizował polityczną strategię uzależniania międzynarodowych firm od Chin.

Sygnalizując ostrożność wskazał jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie powinny wciągać Niemiec w nową zimną wojnę przeciwko Pekinowi.

– Niemcy ze wszystkich krajów, które doświadczyły tak bolesnego podziału podczas zimnej wojny, nie są zainteresowane pojawieniem się nowych bloków na świecie – napisał.

– W odniesieniu do Chin oznacza to, że oczywiście ten kraj z 1,4 miliarda mieszkańców i jego potęgą gospodarczą będzie w przyszłości odgrywał kluczową rolę na światowej scenie – tak jak to miało miejsce przez długie okresy w historii.

Źródło: PAP/FAZ/Politico Autor: Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij