Świat

Rosyjskie miasto zalały fekalia

W rosyjskim Wołgogradzie (d. Stalingrad) doszło do awarii kolektora ściekowego. Fekalia zalały kilka dzielnic.

Eksplozja kolektora miała miejsce w czwartek. Fekalia wydostały się równocześnie z dwóch rurociągów, zalewając ulice, parki, parkingi, a także plac Pachmutowa. Wypłynęły w pobliżu rzeki Carycy, ale dostały się także do Wołgi.

Oprócz niesamowitego smrodu mieszkańcy tego miasta muszą zmagać się także z innymi problemami. Awaria sprawiła, że część mieszkańców jest pozbawiona ogrzewania, a nawet bieżącej wody. Przed miejskimi łaźniami ustawiły się długie kolejki, a w sklepach zaczyna już brakować butelkowanej wody. Władze zawiesiły lekcje w wybranych szkołach, a uczniom przedłużono ferie lub skierowano ich do innych placówek. Odwołano też wykłady w czterech lokalnych uniwersytetach. Nie działają też linie telefoniczne.

Mimo tego, że awaria miała miejsce w czwartek, miejsce wycieku udało się odkryć dopiero w niedzielę. Okazało się wtedy, że na odcinku ok. 150 metrów wykonano z metalu a nie z betonu. Nikt nie wie dlaczego – kanalizację w Wołgogradzie wybudowano w latach 70tych, ale zaginęła jej dokumentacja. Sprawą już zajęła się prokuratura.

Miejscy urzędnicy na razie nie poinformowali kiedy awaria zostanie usunięta. W niedzielę z dowodzącymi akcją naprawczą spotkał się szef obwodu wołgogradzkiego Andriej Bocarow. „Podczas budowy kanalizacji naruszono wszystkie przepisy i wymagania” – powiedział. Obiecał, że woda w kranach i dostawy ciepła zostaną przywrócone najpóźniej w poniedziałek. Lokalny blog Bloknot-Volgograd poinformował, że kolektory burzowe nie były czyszczone od lat, a już sześć lat temu dziennikarka Marina Klinkowa alarmowała, że są pełne śmieci i martwych zwierząt.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Interia Autor: WM
Fot. Arne Müseler, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij