Świat

Tak będzie wyglądać przyszłość lotnictwa? Lockheed Martin pokazał wizualizację myśliwca 6 generacji

Lockheed Martin opublikował reklamę swojej nowej latającej cysterny. Znalazła się na niej wizualizacja ich nowego myśliwca szóstej generacji.

W 1997 roku pierwszy lot odbył myśliwiec F-22. Konstrukcja LM była tak rewolucyjna, że od razu zaczęto mówić, że to piąta generacja myśliwców odrzutowych. Eksperci nie są całkiem zgodni co do tego, jakie cechy powinien posiadać myśliwiec, aby być zaliczonym do tej generacji, ale większość wymienia niską wykrywalność dla radarów, zaawansowaną awionikę i zdolności sieciowe oraz zdolność do lotu naddźwiękowego bez dopalacza. Obecnie do tej generacji zalicza się zaledwie cztery samoloty – amerykańskie F-22 i F-35, rosyjskiego Su-57 i chińskiego J-20.

W 2014 roku administracja Obamy rozpoczęła program NGAD – co jest skrótem od <myśliwiec> przewagi powietrznej nowej generacji. Jego celem jest opracowanie pierwszego myśliwca szóstej generacji. O tym programie na razie wiadomo bardzo niewiele, ale eksperci uważają, że myśliwce szóstej generacji będą jeszcze mniej wykrywalne od piątej, oraz będą dużo bardziej zintegrowane z dronami. Amerykańskie siły powietrzne chcą, żeby trafiły na służbę do końca tej dekady.

LM walczy obecnie o kontrakt na nowe latające cysterny. Oferują amerykańskim siłom zbrojnym LMXT, czyli wersję Airbusa A330 MRTT dostosowaną do amerykańskich potrzeb. Teraz opublikowali ich wizualizacje, na których widać, jak tankuje w locie myśliwiec NGAD. Jego kształt i brak stateczników sugerują, że LM postawił w nim na bardzo niską wykrywalność dla radarów, kosztem zwrotności.

Oczywiście nie można być pewnym, że właśnie tak będzie wyglądał gotowy myśliwiec. Warto jednak odnotować, że ta wizualizacja przypomina mocno makietę, którą udało się nagrać jakiś czas temu na poligonie Helendale, na którym LM bada przekroje radarowe swoich maszyn.

 

 

 

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Drive Autor: WM
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij