Świat

Brak szacunku czy odwagi? Przedstawiciel Rosji uciekł z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia oświadczył podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, że nie wysłucha przemówienia ukraińskiego przedstawiciela Serhija Kysłycy. Po tych słowach wyszedł z sali.

Podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęto temat sytuacji w Ukrainie. Szczególną kwestią było użycie przez Rosjan irańskich dronów przeciwko cywilnej ludności i infrastrukturze. Według informacji agencji Ukrinform, gdy przyszedł czas na przemówienie ukraińskiego przedstawiciela przy ONZ Serhija Kysłycy, Wasilij Nebenzia opuścił salę posiedzeń. Przed wyjściem miał tylko oświadczyć, że nie wysłucha przemówienia Ukraińca.

„Żałuję, że Rada Bezpieczeństwa wciąż musi słuchać tego przedstawiciela, ponieważ jedyne, co zrobił w ciągu prawie ośmiu miesięcy inwazji, to kłamanie na każdym spotkaniu” – powiedział Kysłyca.

Według danych, które w piątek podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawił Kysłyca, od początku wojny rosyjskie jednostki uszkodziły lub zniszczyły 51 412 obiektów. Z kolei od 10 października przeprowadzono około 300 ataków rakietowych i przy pomocy dronów na obiekty energetyczne i inną infrastrukturę cywilną.

Ambasador Ukrainy przy ONZ przypomniał, że według zapewnień strony rosyjskiej, „specjalna operacja wojskowa Rosji nie ma na celu okupowania Ukrainy ani krzywdzenia miejscowej ludności” i „nie wpływa krytycznie na ważną infrastrukturę cywilną”.

Kysłyca mówił także, że zniszczonych lub uszkodzonych zostało prawie 40 proc. obiektów energetycznych. Stwierdził, że niemal codziennie pod rosyjskim ostrzałem znajdują się elektrownie, stacje centralnego ogrzewania, transformatory, magazyny ropy naftowej, urządzenia dystrybucyjne, naziemne linie energetyczne i inne urządzenia w całym kraju.

Ukraiński przedstawiciel – powołując się na rezolucję ws. ochrony infrastruktury krytycznej przed atakami terrorystycznymi z 2017 roku – nazwał działania Rosji: kremlowskim reżimem terrorystycznym. „Każde ogniwo tego reżimy jest przesiąknięte krwią i przesiąknięte przestępczością” – oznajmił Kysłyca.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wprost Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij