Świat

Ciąg dalszy awantury o “Żydów ze świńskimi głowami”. Żydzi protestują w Hamburgu

Pod transparentem „Nie jesteśmy świniami” przedstawiciele społeczności żydowskiej protestowali w czwartek przed Uniwersytetem Sztuk Pięknych w Hamburgu. Żądali zwolnienia dwóch gościnnych profesorów, którym zarzuca się antysemickie poglądy – informuje w piątek portal stacji Norddeutschland Rundfunk (NDR).

Reza Afisina i Iswanto Hartono to członkowie grupy artystycznej Ruangrupa z Indonezji, którzy od 12 października objęli gościnnie profesurę na hamburskiej uczelni artystycznej. Podczas tegorocznej wystawy Documenta w Kassel ich prace wywołały tam kontrowersje i oskarżenia o antysemityzm.

Pierwsze dzieło o antysemickim charakterze zostało zdemontowane tuż po otwarciu wystawy Documenta w połowie czerwca. Prac artystycznych, zawierających antyżydowskie stereotypy, ujawniono w czasie trwania wystawy jeszcze kilka.

W czwartek przed budynkiem uniwersytetu protestowali Żydzi. „Oni obydwaj (Afisina i Hartono) nie mogą pozostać jako profesorowie w Hamburgu” – powiedział Szlomo Bistritzky, rabin Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga. „Nie chcieliśmy się tu znaleźć. Ale w ciągu ostatnich kilku dni wielu członków naszej społeczności, Żydzi z całych Niemiec, rozmawiało z nami na ten temat. Nikt, kto rysuje Żydów ze świńskimi głowami lub innymi stereotypami, nie powinien wystawiać swojej sztuki w Niemczech. Żydzi czują się tym obrażeni i zranieni” – wyjaśnił rabin.

Protesty odbywały się jeszcze przed przyjazdem obydwu artystów do Hamburga. Społeczność żydowska podkreśliła w swoim oświadczeniu z początku października, że jest to „hańba dla ich rodzinnego miasta Hamburga”.

„Rozpoczęcie roku akademickiego z udziałem obydwu artystów z Ruangrupy – Rezą Afisina i Iswanto Hartono – zostało zakończone 45 minutach. Artystom tym, będącym w gronie kuratorów tegorocznej wystawy Documenta, zarzuca się m.in. związki z antyizraelskimi ruchem BDS” – przypomina NDR.

W wywiadzie dla stacji radiowej NDR, udzielonym 12 października przed rozpoczęciem zajęć akademickich, Afisina i Hartono zadeklarowali, że nie są antysemitami. „Potępiamy wszelkie formy dyskryminacji i rasizmu, a także zabójstwa i przemoc” – powiedział Hartono.

Rektor hamburskiej uczelni Martin Koettering do tej pory nie zgodził się na odwołanie zaproszenia dla kontrowersyjnych profesorów. „Uważam, że uczelnia artystyczna jest dobrym miejscem do przepracowania tego ze studentami” – powiedział rektor. Jego zdaniem, w dyskusję należy włączyć też Afisinę i Hartono. „Lepiej podyskutować z nimi, zamiast tylko o nich” – stwierdził Koettering.

Jak relacjonował w czerwcu dziennik “Sueddeutsche Zeitung” oburzenie wywołał ogromny obraz “zawieszony na rusztowaniu przed halą +documenta+. “Dwie postacie kłują oczy: świnia, na której żołnierskim hełmie widnieje słowo +Mosad+ (nazwa izraelskiego wywiadu zagranicznego – PAP), a na szyi ma czerwoną chustę z gwiazdą Dawida. I kolejna postać, która ukazuje ortodoksyjnego Żyda z kłami i runami SS na kapeluszu” – opisywała gazeta.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Twitter/Thorsten Sommer

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij