Kraj

Odwołano wizytę Błaszczaka w Korei. Jest komunikat MON

MON zdradził powód odwołania wizyty ministra Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. Koreańskie media twierdzą jednak coś innego.

Korea Południowa stała się, obok USA, najważniejszym dostawcą broni dla polskich sił zbrojnych. Zamówiliśmy tam między innymi czołgi podstawowe K2, samobieżne haubice K9 i samoloty FA-50. W poniedziałek minister Błaszczak miał osobiście odebrać pierwsze K2 i K9 oraz podpisać umowę na zakup blisko 300 zestawów artylerii rakietowej K239 Chunmoo.

Zaplanowana na poniedziałek dwudniowa wizyta w Korei została jednak w ostatniej chwili odwołana. MON poinformował na Twitterze, że wizyta została odwołana „z powodu usterki technicznej samolotu”. Umowa na dostawę wyrzutni rakietowych ma zostać podpisana jeszcze dzisiaj w Warszawie.

Koreańskie media podają jednak inną wersję zdarzeń. Jak informuje Polsat News, według nich powodem odwołania wizyty były Chiny. To właśnie nad tym państwem prowadzi najkrótsza trasa lotnicza do Korei Południowej, ale Pekin miał nie zgodzić się na przelot Błaszczaka. Inna trasa byłaby z kolei za długa dla rządowych samolotów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij