Świat

Dobra wiadomość dla Ukrainy. Elon Musk jednak zmienił zdanie. „Do diabła z tym”

Elon Musk jednak zmienił zdanie w sprawie systemy komunikacji satelitarnej Starlink w Ukrainie. Chociaż miliarder mówił wcześniej o braku funduszy, to teraz poinformował, że jego firma nadal będzie finansowała działanie systemu.

W Ukrainie działa obecnie około dwóch tysięcy terminali satelitarnych Starlink od firmy SpaceX należącej do Elona Muska. Zostały one przekazane zaraz po rozpoczęciu wojny. Dzięki temu systemowi w całym kraju możliwa jest sprawna komunikacja, nawet w przypadku zniszczenia sieci telefonii i internetu.

Miliarder informował niedawno, że wsparcie Ukrainy kosztowało jego firmę 80 milionów dolarów, a do końca roku ta kwota może przebić barierę 100 milionów. SpaceX zażądała, by to Pentagon przejął finansowanie systemy satelitarnego. Musk ostrzegł, że w innym wypadku wstrzyma obsługę Starlink.

Do listu, który SpaceX wysłała do Pentagonu dotarli dziennikarze CNN. Firma Muska poinformowała w nim, że obsługa systemu Starlink w przyszłym roku wyniesie 400 milionów dolarów.

„Ne jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony” – oświadczono w liście.

Teraz miliarder zmienił jednak zdanie i zamierza nadal pomagać Ukrainie, o czym poinformował za pośrednictwem Twittera. „Do diabła z tym… chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów od podatników, my po prostu będziemy finansować rząd Ukrainy za darmo” – poinformował Elon Musk.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij