Kraj

Wypadek na trasie prezydenckiej kolumny. Nowy szef BBN rzucił się na pomoc

Na trasie przejazdu kolumny prezydenckiej doszło do wypadku. Nowy szef BBN płk. Jacek Siewiera reanimował jego uczestników do momentu przyjazdu ratowników.
Zdarzenie miało miejsce ok. 13:45 na drodze krajowej nr 10. Samochód zderzył się na niej z ciężarówką. Widząc ten wypadek, prezydent polecił kolumnie zatrzymać się i czekać na przybycie ratowników. Ruszyła dopiero po zakończeniu akcji ratunkowej, bo nie chciał w niej przeszkadzać swoim przejazdem. Z tego powodu na uroczystości w Centrum Szkolenia Artylerii w Toruniu dotarli z godzinnym opóźnieniem.

W akcji ratunkowej wziął też udział nowy szef BBN. Siewiera, który jest nie tylko prawnikiem, ale także lekarzem, reanimował ofiary wypadku. Dwukrotnie przywracał akcję serca. Ranni zostali w końcu zabrani do szpitala przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Warto odnotować, że dla Siewiery ratowanie życia to nie pierwszyzna. Za zasługi w ratowaniu życia życia ludzkiego po katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego Medalem za Ofiarność i Odwagę. W 2017 roku w założonym przez siebie Oddziale Klinicznym Medycyny Hiperbarycznej WIM podjął się ratunkowej terapii pilota myśliwca, który uległ awarii podczas lotu. Użyta przez niego procedura była pierwszym takim przypadkiem na świecie i zakończyła się pełnym sukcesem, ale aby jej użyć płk Siewiera musiał zaryzykować własne życie i wejść z chorym do komory. W 2018 roku prezydent Duda odznaczył go za to Krzyżem Zasługi za Dzielność. Pomagał też walczyć z pandemią w USA i w Lombardii w szczycie zachorowań, za co dostał kolejne odznaczenia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. Bestbarb1 CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij