Świat

Nowe gogle dla żołnierzy wywołują u nich mdłości

Microsoft podpisał bardzo lukratywny kontrakt z amerykańską armią na stworzenie nowych gogli dla żołnierzy. Okazuje się, że u większości z nich wywołują mdłości.

W marcu zeszłego roku Departament Obrony USA podpisał z Microsoftem kontrakt, o wartości aż 21,88 miliarda dolarów, na stworzenie nowych gogli dla żołnierzy. Futurystyczne gogle, nazwane Zintegrowanym Systemem Augmentacji Wizualnej (IVAS), wykorzystywały technologię tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Wśród ich możliwości są m.in. tworzenie obrazu z kamer na nokto- i termowizji, podkreślanie sylwetek wrogów, wyświetlanie w oknie obrazu z celownika, co umożliwia prowadzenie ognia zza zasłony, czy wyświetlanie trójwymiarowej mapy i punktów nawigacyjnych. W ramach tego kontraktu Microsoft miał dostarczyć gogle dla 120 tysięcy żołnierzy.

Wygląda jednak na to, że ich najnowszy produkt nie okazał się takim sukcesem, na jaki liczyła armia. Bloomberg i Buisness Insider dotarli do raportu z jego testów polowych. Wynika z niego, że wielu żołnierzy, którzy używają tych gogli, donosiło o niepożądanych skutkach ubocznych, takich jak bóle głowy i oczu czy nudności. U 80% żołnierzy, którzy zgłaszali te problemy, pojawiły się one po mniej niż trzech godzinach używania tych gogli.

Oprócz tych problemów dowódcy jednostek, w których testowane są te gogle, donoszą też, że emitują one poblask, przez który wróg może łatwiej dostrzec żołnierza. Nie podoba im się także to, że ograniczają pole widzenia użytkowników, a także to, że są zbyt duże, co utrudnia ich transport. Jeden z żołnierzy, który je testował, stwierdził, że gdyby używali ich w warunkach polowych, to doprowadziłyby do ich zgonu.

W podsumowaniu tego raportu Nickolas Guertin, który jest dyrektorem ds. testów w Pentagonie, napisał, że nowy produkt Microsoftu nadal wykazuje za dużo problemów z podstawowymi funkcjami. Amerykańskie media donoszą, że Departament Obrony wstrzymał tymczasowo zamówienie pierwszej partii gogli, 5 tysięcy sztuk. Ma to dać Microsoftowi czas na ich dopracowanie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij