Świat

Finowie “anektowali” Petersburg. Będą mieli bliżej do czeskiego “Kralovca”

„98,69 proc. rezydentów Sankt Petersburga zadecydowało o przyłączeniu miasta do Finlandii” – wynika z parodystycznego referendum, o którym poinformowały władze fińskiego już „St Sannasburga”. W czwartek trwa też wirtualne głosowanie odnośnie oficjalnej waluty dla regionu, pytanie brzmi, czy ma być to „euro”, „rosyjski rubel”, „sannacoin”, czy też „Bitcoin”.

Podobnie „sukcesem zakończył się „plebiscyt” przeprowadzony w całym obwodzie leningradzkim: ponad 97 proc. „uznało”, że chce, aby region przynależał do Finlandii – podano na oficjalnym profilu na Twitterze „St Sannasburga” oraz regionu Sannagrad.

„St Sannasburg” informuje również o pociągu kursującym do Helsinek. Jego wagony są ozdobione wizerunkami postaci z kultowej fińskiej bajki o Muminkach.

Nazwa „Sannasburg” odnosi się do imienia fińskiej premier Sanny Marin – wynika z dołączonych do profilu zdjęć. „St Sannasburg” może być wyzwaniem administracyjnym dla Finlandii, ponieważ miasto zamieszkuje niemal tyle osób, ile liczy dotychczasowa populacji Finlandii (ok. 5,5 mln mieszkańców). Z kolei nowy region sannagradzki ma powierzchnię ponad 85 tys. km kw., tj. około jednej czwartej terytorium Finlandii (ok. 338 tys. km kw).

Inny plebiscyt ludnościowy organizowany jest także wirtualnie przez „MSZ Karelii”. Zainteresowani mogą się wypowiedzieć, czy chcą być niezależną republiką czy też częścią Finlandii. Republika karelska liczy ponad 180 tys. km. kw. i jest zamieszkana przez ponad 600 tys. osób.

„Referenda” dotyczące graniczących z Finlandią obszarów Rosji, to kolejna już społeczna inicjatywa, parodiująca rosyjską „aneksję” wschodnich i południowych terytoriów Ukrainy na podstawie sfingowanych plebiscytów ludnościowych. W tym tygodniu także w czeskiej Pradze, podczas happeningu, w „referendum” zdecydowano, że Kaliningrad, jako Kralovec będzie częścią Republiki Czeskiej.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij