Kraj

W rurociągu Przyjaźń doszło do awarii, ogromne rozlewisko ropy

W polskiej części rurociągu Przyjaźń doszło do wycieku. Na miejscu pracują już służby.

Przyjaźń to największy na świecie system rurociągów. Jego dwie nitki zbudowano w 1964 i 1974 roku, łączą Syberię z Europą Środkową. Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) poinformował, że wczoraj na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu, w miejscowości Łania (Kujawsko-Pomorskie) doszło do jego rozszczelnienia.

Do uszkodzenia doszło na magistrali, za pomocą której ropa dociera do Niemiec. Rozszczelnienie wykryły systemy automatyki PERN. Jego przyczyny na razie nie są znane. PERN zapewnia, że pozostałe elementy infrastruktury, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca do Polski tankowcami, działają normalnie.

Miejsce wycieku zostało już zabezpieczone. Na miejscu pracują służby techniczne i eksploatacyjne PERN, zakładowa straż pożarna i ochrona środowiska. RMF FM poinformował, że rozlaną na miejscu wycieku ropę zbierają trzy cysterny. Ustalenie przyczyn awarii będzie możliwe dopiero po jej odpompowaniu.

Wyciek miał miejsce na polu kukurydzy, częściowo na terenie ośrodka hodowli zwierząt. Rozlewisko ropy ma ok. 1000 metrów kwadratowych. Straty środowiskowe są pewne, ale rzecznik prasowy straży pożarnej we Włocławku Mariusz Bladoszewski powiedział radiu RMF, że na razie nie wiadomo, czy skutki tego wycieku zagrożą pobliskiej miejscowości. Zauważył, że najbliższe zabudowania są daleko.

Źródło: Stefczyk.info na podst. RMF FM Autor: WM
Fot. Водник, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij