Świat

Parlament Ukrainy uznał archipelag Kurylów za terytorium Japonii okupowane przez Rosję

Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przyjął w piątek uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją – powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

Parlament wezwał społeczność międzynarodową do “dalszego podejmowania wszelkich możliwych kroków w celu sformalizowania prawnego statusu Terytoriów Północnych Japonii (termin stosowany przez Tokio na określenie spornego archipelagu – PAP)”.

Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które sowieckie wojska zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tys. osób wyspy za “integralną część terytorium Japonii”. Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.

Źródło: PAP Autor: szm/ akl/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij