Kraj

Senator Bierecki w kwestii wiązania VAT z wydatkami na obronność: “To odpowiedź na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa narodowego”

W czasie 50-tego posiedzenia Senatu rozpatrywano nowelizację ustawy o CIT, która m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r. Nowelizacja zawiesza na dwa lata przepisy o podatku minimalnym oraz utrzymuje stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc. w roku 2023 i kolejnych latach, wiążąc je z wydatkami na obronę, o czym opowiadał wiceminister finansów Artur Soboń. 

W czasie dyskusji senatorowie związani z opozycją krytykowali pomysły dot. Polskiego Ładu, wprowadzonego od 1 stycznia tego roku, a później zmienionego od 1 lipca. Senatorowie opozycji pytali też o to, jakie są wpływy z VAT do budżetu państwa w związku z wysoką inflacją i krytykowali pomysł powiazania stawek VAT z wydatkami na obronność, do czego odniósł się senator Bierecki:

– Zdecydowałem się na tę wypowiedź, po to, aby zaprotestować przeciwko poprawce, która uzyskała poparcie Komisji, którą sprawozdawca dziś referował. Zadawałem pytania także w tej kwestii. Poprawce wyjątkowo szkodliwej i sprzecznej z punktu widzenia państwa polskiego. Z wielką nonszalancją senatorowie większości w Komisji podeszli do tej kwestii. Kwestii powiązania wysokości stawek VAT ze środkami przeznaczonymi na obronność. Uzasadnienie dla tej poprawki skreślającej nie tylko sam mechanizm, ale także obniżającej stawki VAT, było nonszalanckie i wskazujące na bardzo płytkie myślenie o podstawowych obowiązkach państwa. Zapewnienie przetrwania, zagwarantowanie możliwości rozwoju i zwiększenie potencjału obronnego jest podstawowym obowiązkiem państwa. Senat nie może się od tego obowiązku uchylać, ani stawać przeciw wypełnieniu tego obowiązku. A taki charakter w rzeczywistości przynosi ta poprawka – zauważył senator Bierecki.

Wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Senacie zauważył, że “w rzeczywistości ta poprawka poprzez obniżenie stawek VAT proponowanych, zmniejsza wpływy budżetowe przeznaczone, powiązane z wydatkami na obronność o ok. 15 miliardów zł”.

– Skoro wydaliśmy na 250 Abramsów 23 miliardy, to ta poprawka skutkowałaby tym, że nie byłoby 160 czołgów Abrams, gdyby ta poprawka zostałaby przyjęta. Wróćmy do pewnej historii. Wykreślenie tego mechanizmu, który jest dobrym mechanizmem, wykreślenie mechanizmu powiązania tych wyższych stawek VAT z wydatkami na obronność jest przykładnym rozwiązaniem, powiązania wysiłku jaki ponoszą obywatele płacąc wyższe podatki z celem jasno zrozumiałym i przez wszystkich akceptowanym – ze zwiększeniem środków na obronność państwa polskiego, na obronność naszej ojczyzny, w sytuacji zagrożenia wojennego u naszych granic. To powiązanie pojawia się po raz pierwszy. Dotychczas przypomnę, że w historii to podwyższenie stawek VAT do 23 proc. i 28 proc na inne artykuły i usługi, nie było uzasadniane inaczej jak potrzebami budżetowymi. Przypomnę, że w 2011 roku te stawki VAT były podwyższane przez rząd PO-PSL, bo zbliżaliśmy się, państwo polskie zbliżało się do limitu zadłużenia 60 proc. PKB. Z tego powodu potrzebny był ten zamach na OFE. Przejęcie środków z OFE do budżetu i podwyższenie stawek VAT, tak to wyglądało – przypomniał senator Bierecki.

Wiceszef senackiej komisji finansów zauważył, że aktualny pomysł powiązania VAT-u z obronnością związana jest z “potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa narodowego”, którą “odczuwają wszyscy Polacy”.

– Dlatego uważam, że zarówno zmniejszenie stawek VAT proponowane przez senatorów PO, jak też skreślenie mechanizmu powiązania wysokości stawek z osiągnięciem pułapu środków, które mają być przeznaczone na obronność, jest szkodliwym rozwiązaniem, ta poprawka powinna być odrzucona i apeluję do senatorów PO, którzy tę poprawkę zgłaszali o przemyślenie swojej propozycji i wycofanie się z tej szkodliwej inicjatywy – tłumaczył senator Bierecki.

Senator PiS bronił także “Polskiego Ładu”:

– Otóż chcę Państwu powiedzieć, że przeczą temu liczby. Przeczą temu twarde dane. Pomijając szczegóły i zamieszanie, które mógłbym porównać do zamieszania, które występuje zawsze, kiedy jest remont. A wymiana skali podatkowej, sposobu opodatkowania, przesunięcie ciężarów podatkowych na właściwe grupy społeczne, bo przypomnę, że w wyniku „Polskiego Ładu” odwrócony został klin podatkowy, czyli mieliśmy przez wiele lat klin podatkowy, w którym ci najbogatsi płacili procentowo najmniej. Biedniejsi płacili procentowo najwięcej, więc te zmiany zostały dokonane, one mają pozytywne skutki społeczne, bo większość Polaków skorzystała na „Polskim Ładzie” na tych zmianach. Skorzystała finansowo i widzą to w swoich portfelach, ale także ma to korzystne zmiany dla budżetu państwa. I tu chce państwu przypomnieć i podać dane twarde, pokazujące skalę naprawy finansów państwa, którą dokonał rząd Prawa i Sprawiedliwości, w ciągu ostatnich siedmiu lat. Proszę Państwa w 2015 roku, kiedy PiS przejmował rząd, przychody budżetowe wynosiły 289 mld 100 mln. Na 2023 rok zaplanowane jest 604 mld 400 mln. To więcej niż podwojenie przychodów, to więcej niż dwa razy środków do dyspozycji państwa polskiego na programy, które są realizowane, które zwróćcie uwagę Państwo mimo zmagania się z Putinem, mimo ponoszenia kosztów wojny, przyjęcia milionów uchodźców, rząd nie wycofuje się z programów społecznych. Zapewnione są środki. To pokazuje skalę naprawę finansów państwa. To pokazuję skalę tego sukcesu. Ten wzrost budżetu jest wielokrotnie wyższy niż PKB. To też pokazuje skalę uszczelnienia systemu podatkowego uszczelnienia systemu podatkowego  w Polsce. Jeszcze raz przypominając Państwu, że zapewnienie przetrwania, zagwarantowanie możliwości rozwoju i zwiększenie potencjału obronnego należy do podstawowych funkcji państwa, proszę senatorów PO, aby wycofali się z tej szkodliwej poprawki – apelował senator Bierecki.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij