Świat

Udało się! Rosjanie wycofali się z Łymana

Rosjanie przyznali, że wycofali swoje siły z Limania. Dla Ukrainy to niezwykle istotne zwycięstwo.

Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ukraińskie siły zbrojne są o krok od otoczenia Łymana, a niektóre źródła wręcz twierdziły, że okrążenie jest już domknięte. Rosyjscy korespondenci wojenni przyznawali, że ich sytuacja jest ekstremalnie trudna.

Rosjan to bardzo zaboli. Ukraińcy okrążyli Łymań, zamykają ich w kotle

Dzisiaj strona ukraińska poinformowała oficjalnie, że miasto zostało przez nich otoczone. Na opublikowanym przez szefa sztabu Zełenskiego nagraniu widać, jak dwóch ukraińskich żołnierzy udekorowało stojący na jego rogatkach powitalny znak w barwy Ukrainy. Rzecznik prasowy ukraińskich sił zbrojnych na wschodzie poinformował, że wielu rosyjskich żołnierzy znalazło się w kotle. Szacował, że przed okrążeniem było ich 5 do 5,5 tysiąca, ale nie wiadomo jakie straty ponieśli w walkach.

Rosjanie początkowo milczeli o tej porażce. Teraz jednak agencje TASS i RIA, powołując się na źródła w rosyjskim MONie, ujawniły, że miasto faktycznie jest w rękach Ukraińców. Rosjanie twierdzą jednak, że ich żołnierze dali radę się z niego wycofać. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że poprosili Ukraińców o możliwość opuszczenia miasta, ale nie dostali zgody – strona ukraińska jednak tego nie potwierdziła. Nie wiadomo też jakie ponieśli straty w czasie odwrotu, ale w internecie już krążą zdjęcia i nagrania ze zniszczonymi rosyjskimi konwojami, które miano wykonać w Łymanie.

Która wersja nie byłaby prawdziwa, miasto albo już zostało wyzwolone przez Ukraińców, albo wkrótce tak się stanie. To ogromny cios dla Rosji, gdyż było niezwykle istotnym miejscem z punktu widzenia ich logistyki w Ługańsku. Jego zdobycie otworzy też Ukraińcom kolejne kierunki natarcia. To także porażka wizerunkowa dla Putina, gdyż miasto to leży na terytorium, które Rosja chce anektować.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP, Euronews Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Kobieta straciła nogi po ataku pitbullów

0 0

Udawała nastolatkę, by molestować dzieci

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij