Świat

Rosyjskiej piechocie się to nie spodoba. Ta amerykańska broń, która trafiła na Ukrainę, będzie dla nich śmiertelnym zagrożeniem

Rosyjską piechotę czeka wyjątkowo trudna jesień. Internauci zauważyli, że Ukraińcy dostali rakiety do HIMARSów z głowicami odłamkowymi.

Dotychczas Ukraińcy dostali od USA szesnaście wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS. Mimo ich niewielkiej liczby, te pojazdy odgrywają ogromną rolę w tym konflikcie. Dzięki naprowadzanym GPSem pociskom rakietowym mogą niszczyć cele z ogromną precyzją, a ich wysoka mobilność sprawia, że po odpaleniu salwy mogą uciec z pozycji zanim wroga artyleria zdąży w ogóle zareagować. Ukraińcy używali ich do niszczenia rosyjskich składów amunicji, paliw, punktów dowodzenia itp.

Oprócz HIMARSów Ukraińcy otrzymali też, i nadal otrzymują, amunicję do nich. Dotychczas używane przez nich pociski to były GMLRS M31A1/M31A2. Pociski te wyposażone są w uniwersalną głowicę odłamkowo-burzącą z 90 kg materiału wybuchowego. Śledzące broń na Ukrainie konto Ukraine Weapons Tracker zauważyło jednak, że na niektórych zdjęciach z frontu widać zasobniki na rakiety M30A1 z głowicą Alternative Warhead.

Pociski GLMRS AW służą do jednego celu – niszczenia wrogiej siły żywej. Ich głowicę zabierają w sobie 182 tysiące śrucin z tungstenu. Eksplodują nad ziemią, rozsiewając je na znacznym obszarze i zabijając każdego żołnierza, który ma pecha się na nim znaleźć. Niszczą także ciężarówki i inne nieopancerzone pojazdy. Co więcej, w przeciwieństwie do klasycznych bomb kasetowych, nie sprawiają problemów z subamunicją, która okazała się być niewybuchem.

Na razie nie wiadomo ile takich rakiet otrzymała Ukraina – z oczywistych względów ani Kijów ani Waszyngton tego nie zdradzają. Eksperci od analizy wywiadowczej z otwartych źródeł twierdzą jednak, że sama liczba ich zdjęć, które pojawiły się w ostatnim czasie, sugeruje, że jest ich sporo.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij