Publicystyka

Uważasz, że polski rząd i Polacy robią za dużo dla Ukrainy? Jeśli kiedykolwiek tak pomyślałeś, zobacz ten film

Do tego filmu w zasadzie nie trzeba nic dodawać. Słowa są zbędne. Grzęzną w gardle, przytłoczone jakąś siłą, którą wszyscy rozumiemy, ale nikt nie ma odwagi nazwać. I nawet jeśli ktoś z oglądających pomyśli: “to przecież propaganda”, to warto by zastanowił się także nad tym, czy to cokolwiek zmienia? Czy osłabia przekaz? Czy wręcz go wzmacnia, bo przecież tak właśnie wygląda prawda. Ten film ją pokazuje. Ale pokazuje coś jeszcze. Mamy za co dziękować Bogu, bo nas, Polaków, wojna dotyczy tylko w kontekście rosnącej inflacji, wyższych cen i większych rachunków za prąd i gaz. Oczywiście, to są często bardzo poważne wyzwania, wiążą się z ogromnymi wyrzeczeniami. Ale ci, którym pomagamy, tracą często coś znacznie cenniejszego. Coś, co sprawia, że nam chce się żyć, otwierać oczy i walczyć od nowa o każdy dzień. Oni już nigdy nie będą w stanie tego odzyskać. 

Ta smutna uroczystość to ceremonia wręczania odznaczeń rodzinom żołnierzy, którzy zginęli broniąc Ukrainy przed rosyjską agresją:

Według oficjalnych statystyk podawanych przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR), po 200 rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 5718 cywilów, a 8199 zostało rannych. Jednak ci sami urzędnicy podkreślają, że faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa, ponieważ intensywne walki opóźniają tworzenie raportów i zestawień. Większość ofiar zginęła w wyniku ostrzału rakietowego i ciężkiej artylerii. Według władz Ukrainy ofiar cywilnych może być ponad 28 tysięcy.

Dodatkowo Rosjanie dopuszczają się zbrodni wojennych, w tym m.in. masowych zabójstw, tortur, gwałtów, grabieży, przymusowego wywożenia ludności (w tym dzieci) do Rosji, ataków na cele cywilne takie jak osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale i korytarze humanitarne oraz stosują amunicję zabronioną przez konwencję genewską (bomby kasetowe, broń hipersoniczna).

W ocenie agencji ONZ ds. uchodźców (UNHCR), w Europie jest ponad 6,6 mln ukraińskich uchodźców wojennych, a około 7 mln osób jest przesiedlonych na samej Ukrainie. UE przyznała Ukraińcom prawo pobytu i pracy do trzech lat na obszarze 27 państw członkowskich.

Źródło: Stefczyk.info Autor: ac
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij