Świat

Rosjan to bardzo zaboli. Ukraińcy okrążyli Łymań, zamykają ich w kotle

Źródła rosyjskie twierdzą, że Ukraińcy właśnie domykają, lub już domknęli okrążenie Łymania. Ta porażka będzie bardzo dużo kosztować Kreml.

Łymań to miasto w Doniecku, które przed wojną zamieszkiwało ok. 20 tys. osób. Rosjanie zdobyli je 27 maja. Ukraińska kontrofensywa dotarła do niego 10 września. Jego wyzwolenie jest jednym z głównych celi ukraińskich sił zbrojnych. Wygląda na to, że stanie się to już wkrótce, być może nawet w najbliższych dniach.

W ciągu dwóch tygodni Ukraińcy zdewastowali elitarną rosyjską armię czołgową w pobliżu Charkowa, pokonali dużą formację rezerwową, którą orki stworzyły latem, i sprawiły, że tysiące żołnierzy uciekły przez rzekę Oskił, zostawiając Ukrainie setki sprawnych czołgów, dział i pojazdów opancerzonych. Po wyczyszczeniu obwodu charkowskiego aż do tej rzeki i zdobycia pięciu przyczółków na jej drugim brzegu, ukraińskie brygady skręciły na południe, w stronę Łymania. Równocześnie inne ukraińskie siły przekroczyły Doniec na wschód i południe od tego miasta.

Teraz rosyjskie źródła twierdzą, że Ukraińcy są bardzo blisko domknięcia okrążenia. Ujawnił to m.in. rosyjski korespondent wojenny Semjon Pegow. „Sytuacja jest ekstremalnie trudna” – napisał, odnosząc się oczywiście do sytuacji orków. Prezydent Zełenski w czwartkowym przemówieniu stwierdził, że ma dobre wieści z frontu, ale tradycyjnie już nie podał żadnych szczegółów. Inne źródła, także rosyjskie, twierdzą wręcz, że okrążenie już się domknęło i orki znalazły się w pułapce.

Kiedy Ukraińcy zdobędą Łymań – dziennik Japan Times ujawnił, powołując się na źródło w rosyjskim ministerstwie obrony, że Kreml spodziewa się, że stanie się to w najbliższych dniach – to będzie to ich największe zwycięstwo od czasu błyskawicznej kontrofensywy w Charkowie. Będzie to również ogromny problem dla rosyjskiego wojska. Łymań, ze swoim hubem kolejowym, odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu orków w Doniecku. Przerwanie tego szlaku zaopatrzeniowego zmusi Rosjan do stworzenia kolejnego, a do tego czasu ich siły będą miały ogromne problemy z logistyką, co może pozwolić Ukraińcom na dalsze sukcesy. Rosjanie stracą też wielu żołnierzy – w Łymaniu stacjonowało ok. 3 tysiące orków, ale na razie nie wiadomo ilu z nim udało się uciec przed domknięciem kotła.

Będzie to również duża kompromitacja wizerunkowa dla Putina. Łymań leży bowiem na terytorium, które dzisiaj ma być przez niego anektowane. Ukraińcy od początku deklarowali, że nigdy nie uznają wyników „referendum”, a potrząsanie przez kremlowskiego zbrodniarza nuklearną szabelką nie skłoni ich do rezygnacji z walki o swoje ziemie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Forbes, Japan Times, Twitter Autor: WM
Fot. Green Zero, CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij