Świat

To jednak był sabotaż? W pobliżu Nord Stream 1 i 2 odnotowano eksplozje

W poniedziałek doszło do wycieków z obu nitek gazociągu Nordstream. Szwedzkie media informują, że wcześniej odnotowano w pobliżu podwodne eksplozje.

Wycieki gazu miały miejsce w gazociągu NS2 na południowy wschód od Borholmu i w dwóch miejscach NS1, na północny wschód od tej wyspy. Szwedzka telewizja SVT informuje, że zarówno szwedzkie jak i duńskie stacje sejsmograficzne odnotowały w poniedziałek potężne podwodne wstrząsy w pobliżu miejsc wycieku gazu.
Pierwszy wstrząs został zarejestrowany o 2.02 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miał magnitudę 2,3 i odnotowało go wszystkie 30 stacji pomiaru w południowej Szwecji. Drugi wstrząs miał miejsce w poniedziałek, o 19:04 wieczorem. „Nie ma wątpliwości, że to eksplozje” – stwierdził Björn Lund, wykładowca sejsmologii w szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmicznej SNSN – ”Wyraźnie widać, że fale odbijały się od dna. Nie ma wątpliwości, że to był wybuch”.

Niemiecki dziennik Der Tagesspiegel poinformował, że pierwsza analiza niemieckich służb wskazuje na sabotaż. Niemcy uważają, że ze względu na stopień trudności podobnej operacji musiały być w nią zaangażowane służby państwowe. Według tygodnika Der Spiegel sprawdzają teraz także inne gazociągi. Boją się, że to próba destabilizacji na europejskim rynku gazowym i możliwe są kolejne ataki.

Szefowa KE Ursula von der Leyen, po rozmowie z premier Danii Mette Frederiksen, powiedziała wprost, że to była akcja sabotażowa. Zapowiedziała zdecydowaną reakcję Europy. „Najważniejsze, aby teraz zbadać incydenty, uzyskać pełną jasność co do wydarzeń i przyczyn. Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji” – stwierdziła. Sama Frederiksen nie wyklucza, że doszło do sabotażu, ale zaznacza, że za wcześnie na takie konkluzje. „Trudno sobie wyobrazić, aby mogło to być przypadkowe”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News, Money.pl Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Danish Defence Command / HANDOUT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij