Świat

Nagonka na Włochy trwa w najlepsze. Premier Francji wprost: aborcja to jedna z wartości Unii Europejskiej

Premier Francji Elisabeth Borne, zapytana o współpracę z Giorgią Meloni po niedzielnych wyborach we Włoszech, oświadczyła w poniedziałek, że „UE ma pewne wartości, których należy przestrzegać”.

Borne zapewniła w wywiadzie dla stacji BFM TV i radia RMC, że nie będzie komentować „demokratycznego wyboru Włochów”. Dodała jednak, że UE ma pewne wartości do przestrzegania, takie jak aborcja i prawa człowieka.

Giorgia Meloni ma zostać pierwszą kobietą-premierem na czele najbardziej prawicowego rządu od czasów II wojny światowej, jako liderka konserwatywnego sojuszu, który triumfował w niedzielnych wyborach.

Premier Borne zapewniła również, że reforma emerytalna pozostaje priorytetem jej programu jako szefowej rządu Francji. Obiecała, że będzie szukać kompromisu społecznego w tej sprawie, ale nie wykluczyła użycia słynnego art. 49.3 francuskiej konstytucji, który pozwala rządowi i prezydentowi pominąć parlament w uchwaleniu dekretów wprowadzających kluczowe dla kraju reformy.

 

Źródło: PAP Autor: Z Paryża Katarzyna Stańko
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij