Publicystyka

Ochojska poręczyła za “uchodźcę z Senegalu”. Wąsik: “Wspominał, że przez rok był w Moskwie na rosyjskiej wizie?”

Europoseł PO Janina Ochojska podpisała poręczenie za imigranta z Senegalu, któremu grozi deportacja. Maciej Wąsik spytał jej, czy zna ważny szczegół z jego życiorysu.

„Dziś w Białymstoku spotkałam się z Hamdim Mballo, z Senegalu, który musiał uciekać z powodu zagrożenia życia. Uczy w szkołach bezpłatnie francuskiego i włoskiego, zna 7 języków, ma 2 dyplomy uniwersyteckie. Grozi mu deportacja. Podpisałam dla niego poręczenie, chce zostać w PL” – napisała na Twitterze Ochojska. Na swoim Facebooku dodała, że uciekł, bo obawiał się utraty życia po zmianie władzy w jego państwie. Mballo według niej jest w Polsce od roku, kilka miesięcy spędził w ośrodkach dla cudzoziemców, a Straż Graniczna i Urząd ds. Cudzoziemców chcą teraz jego deportacji. Dodała, że jego dwaj bracia zginęli z wyczerpania w lasach, jeden w Polsce a drugi na Białorusi, a trzeci jest w obozie w Libii.

Na tę łzawą historyjkę zareagował Maciej Wąsik. Spytał ją o pewien – niezwykle ważny w obecnych okolicznościach – szczegół z jego życiorysu. „Piękna historia! Pan Mballo otrzymał w Senegalu, w konsulacie FR, rosyjską studencką wizę. Po czym poleciał sobie do Moskwy. Tam przebywał ponad rok. Opowiadał Pani, co w tym czasie robił? Proszę się z nami podzielić. A opowiadał Pani kto lub co zagrażało mu w Senegalu?” – napisał.

Zareagowała na nią również Emilia Kamińska. Zauważyła, że nie mógł uciekać z powodu zmiany władzy, bo ta się w Senegalu nie zmieniła. W 2017 utrzymała się przy nich koalicja Benno Bokk Yaakaar, a w 2019 roku wybory prezydenckie wygrał ponownie prezydent Macky Sall. Wybory w tym roku, już po dotarciu imigranta do Polski, ponownie wygrał obóz rządzący.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij