Kraj

Nagonka na Macierewicza po decyzji o przyznaniu mu Orderu Orła Białego

Order Orła Białego dla Macierewicza to naplucie w twarz rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej, bo jest on odpowiedzialny na fałszowanie raportu w sprawie katastrofy – powiedział wiceszef PO Cezary Tomczyk. Macierewicz powinien dostać order z flagą rosyjską – dodał rzecznik PO Jan Grabiec.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że w piątek, w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników wyróżnieni Orderami Orła Białego zostaną założyciele i działacze Komitetu – Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski.Fakt odznaczenia Antoniego Macierewicza (PiS) najwyższym polskim odznaczeniem komentowali w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. “Jeśli Antoni Macierewicz zasłużył na jakieś odznaczenie, to takie z flagą rosyjską. To co zrobił dla zniszczenia wspólnoty narodowej, takiej jedności społecznej w Polsce, to jest zasługa dla Kremla, a nie dla Polski” – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

Według niego, “ostatnie lata działalności oparte na kłamstwie i oszustwie sprawiają, że jest jednym z ludzi, którzy najmniej są predystynowani do jakiegokolwiek odznaczenia, jeśli już to do postępowania prokuratorskiego i sądowego”. Stąd, zdaniem Grabca, “ten krok ze strony prezydenta jest po prostu kompromitujący”.

“Trudno znaleźć w Polsce osobę, która tak bardzo dzieli Polaków jak Antoni Macierewicz, a przecież zadaniem prezydenta jest łączyć wspólnotę narodową, a nie dzielić czy służyć jednej partii” – zaznaczył rzecznik PO.

“Po ujawnieniu dowodów na oszustwo w kwestii smoleńskiej, na to, że cała opowieść była oszustwem, że ukrywano dowody, które świadczyły o innej przyczynie tego co się stało, to jest kompromitujące dla całego tego obozu władzy” – dodał poseł.

Zwrócił też uwagę, że “cały obóz władzy uczestniczy w kłamstwie Antoniego Macierewicza”. “Odznaczenie jest tylko przypieczętowaniem tego, że to jedna banda i wszyscy są siebie warci” – podkreślił Grabiec.

Zdaniem wiceszefa PO Cezarego Tomczyka “Macierewicz powinien trafić na śmietnik historii po tym co zrobił w sprawie katastrofy smoleńskiej”.

“Macierewicz odbierający najwyższy możliwy order z rąk głowy państwa to jest naplucie w twarz polskiemu społeczeństwu, a także rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej. To on wymyślił te wszystkie teorie, on je prezentował, on również fałszował dowody w sprawie raportu smoleńskiego” – powiedział były szef klubu KO.

Giertych o “upadku Dudy”, Lis – o “puszczaniu pawia”

Decyzję o przyznaniu Antoniemu Macierewiczowi Orderu Orła Białego skrytykował w niewybrednych słowach również Roman Giertych: “Orzeł Biały dla Antoniego? Ależ upadek Dudy. Hańba” – napisał na Twitterze:

“Antoni Macierewicz, kłamca, oszust i szarlatan smoleński dostanie dziś o 15-ej Order Orła Białego. Źródła Wyborczej potwierdzają informację podaną przez Pawła Olszewskiego. Hańba i upadek….” – skomentował z kolei dziennikarz Gazety Wyborczej Wojciech Czuchnowski:

W chórze niewybrednej krytyki pod adresem Antoniego Macierewicza i Pałacu Prezydenckiego nie mogło zabraknąć również Tomasza Lisa. Dziennikarz stwierdził, że jedyną właściwą reakcję na decyzję o przyznaniu Macierewiczowi Orderu Orła Białego powinno być “puszczenie pawia”:

Źródło: PAP/Stefczyk.info na podst. Twitter Autor: Piotr Śmiłowicz/Stefczyk.info
Fot. PAP/Paweł Supernak

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij