Świat

To zdjęcie wstrząsnęło światem. Ukraińcy zidentyfikowali “zwłoki z opaską”

Zdjęcie ręki z opaską w barwach Ukrainy, które odnaleziono podczas ekshumacji w Iziumie, wstrząsnęło całym światem. Już wiadomo do kogo należała.

Od początku wojny Ukraińcy znajdują na odbijanych okupantom terytoriach kolejne dowody na zezwierzęcenie Rosjan. W mieście Izium, które odbili podczas ostatniej kontrofensywy, znaleźli setki grobów, niektóre z nich zawierały po kilkanaście zwłok, a większość była bezimienna. W piątek rozpoczęły się ekshumacje i już teraz wiadomo, że wiele ze złożonych w nich osób padło ofiarami tortur i egzekucji.

Jedno z upublicznionych zdjęć z tej ekshumacji wywołało szczególne emocje. Widać na nim rękę, w daleko posuniętym stanie rozkładu, na której znajdowała się opaska w narodowych barwach Ukrainy. Zdjęcie błyskawicznie rozeszło się po całym świecie i stało się kolejnym ponurym symbolem zezwierzęcenia rosyjskich faszystów. Wielu Ukraińców zaczęło też publikować w mediach społecznościowych zdjęcia z takimi opaskami, na znak protestu przeciwko rosyjskiemu barbarzyństwu.

Teraz udało się ustalić tożsamość mężczyzny do którego należy ta ręka. Portalu Pravda.com.ua poinformował, powołując się na Sztab Informacyjny Okręgu Dniepropetrowskiego, że był nim 36-letni Serhij Sowa. Pochodził z Nikopola i służył w 93. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej Chołodnyj Jar. To właśnie m.in. jej żołnierzy, po bohaterskiej obronie lotniska w Doniecku, zaczęto nazywać Cyborgami. To ona też podczas bitwy o Trościaniec (24 luty – 26 marca) przepędziła z miasta faszystów, niszcząc przy tym elitarną rosyjską 4. Gwardyjską Dywizję Pancerną. Sowa w cywilu zajmował się szkoleniem psów.

Na razie nie jest jasne kiedy i jak zginął. Strona ukraińska ujawniła tylko, że rozpoznała go jego żona, po tatuażu. Osierocił dwójkę dzieci.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Pravda Autor: WM
Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij