Świat

Rosjanie wycofują wojska z Krymu? Opuścili bazę, która była oczkiem w głowie Stalina i Putina

Rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część swoich okrętów podwodnych z portu w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim w południowej Rosji – poinformował we wtorek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Relokacja jest prawdopodobnie spowodowana niedawną zmianą poziomu zagrożenia w obliczu zwiększonych ukraińskich zdolności do uderzeń dalekiego zasięgu – oceniono w raporcie.

“W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zaatakowano siedzibę dowództwa floty i główną bazę lotnictwa floty” – dodało brytyjskie ministerstwo obrony.

Według wywiadu brytyjskiego zapewnienie Flocie Czarnomorskiej stałej bazy na Krymie było prawdopodobnie jednym z motywów działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w 2014 roku i aneksji półwyspu. Teraz jednak bezpieczeństwo bazy zostało zagrożone przez trwającą inwazję Rosji na Ukrainę i dużą przewagę w powietrzu, którą uzyskały ukraińskie wojska w tym regionie.

W internecie można zobaczyć już filmy przedstawiające puste doki w porcie wojskowym w Sewastopolu.

W mediach ukraińskich coraz częściej pojawiają się również informacje o tym, że z terytorium Krymu ewakuowani zostali dowódcy i sztabowcy, przebywający tam od początku trwającej od lutego inwazji. Dowódcy obawiają się, że w przypadku wysadzenia mostu w Cieśninie Kerczeńskiej przez wojska ukraińskie, do którego może dojść w każdej chwili, zostaną odcięci od zaopatrzenia drogą lądową.

Źródło: stefczyk.info, pap, twitter Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij