Świat

Rosjanie ostrzelali kolejną elektrownie atomową na Ukrainie. Europie grozi katastrofa

Rosjanie nie ustają w atakowaniu ukraińskiej infrastruktury. Jak donoszą ukraińskie służby, nie zważając na ryzyko katastrofy, wojska rosyjskie ostrzelały elektrownie atomową pod Mikołajewem.  -Rosja zagraża całemu światu, trzeba zatrzymać ją, póki nie jest za późno – oświadczył po ataku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując ostrzał Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim.

“W nocy pocisk rakietowy spadł 300 metrów od Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej. Doszło do krótkotrwałego odłączenia linii energetycznej. W budynkach na terenie elektrowni uszkodzone są okna. Okupanci znowu chcieli postrzelać, ale zapomnieli, czym jest elektrownia atomowa” – napisał Zełenski w serwisie Telegram.

Dodał następnie: “Rosja zagraża całemu światu. Trzeba ją zatrzymać, póki nie jest za późno”.

 

O ostrzale siłowni poinformował koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. “Wszystkie trzy reaktory Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej działają w zwykłym trybie. Nikt z pracowników siłowni nie ucierpiał” – podał Enerhoatom.

Wcześniej strona ukraińska oskarżała wojska rosyjskie o ostrzeliwanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej siłowni atomowej na Ukrainie, która jest obecnie okupowana przez Rosjan. W ostatnich dniach personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wyłączył ostatni działający tam reaktor w ramach środków bezpieczeństwa.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej niedawno rezolucji wezwała Rosję do “bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie”.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij