Świat

Ukraińcy oddali hołd Rosjance

Ukraińscy żołnierze oddali hołd 34-letniej Oldze Simonowej. Rosjanka walczyła na wojnie po ich stronie.

Simonowa urodziła się w Czelabińsku. Była zawodowym sportowcem, kilka dni przed wojną powiedziała agencji AP, że zawsze z dumą reprezentowała Rosję. Poczuła się jednak paskudnie, gdy dowiedziała się o rosyjskich zbrodniach w Czeczenii i o tym, co robią na wschodniej Ukrainie, gdy wywołali tam „wojnę domową”. Martwiła się, że nie będzie w stanie wznieść z dumą flagi swojego państwa.

W końcu Simonowa się zdecydowała i wyjechała na Ukrainę. Tam dołączyła do strony ukraińskiej i brała udział w walkach z separatystami – najpierw jako ochotnik, potem jako ratownik medyczny, a w końcu jako członek Sił Zbrojnych Ukrainy. Nigdy nie ukrywała przed towarzyszami broni, że jest Rosjanką, ale ci szybko ją zaakceptowali widząc jej postępowanie na placu boju. W 2017 roku dostała ukraińskie obywatelstwo. Została też sierżantem, dowodziła zarówno piechotą jak i artylerią.

Jej znajomi powiedzieli mediom, że nie miała męża ani dzieci. Jakiś czas temu przeniesiono ją ze wschodu na południe, gdzie wzięła udział w kontrofensywie w rejonie Chersonia. Ujawnili, że zginęła 13 września, kiedy pojazd, którym jechała, wjechał na minę. „Była szanowana nie tylko jako dowódca, ale także jako osoba” – powiedział jej były dowódca Dmytro Karabinowski.

Bohaterska Rosjanka została pochowana w Kijowie w piątek. Straż honorowa ukraińskich żołnierzy oddała salwę honorową, a jej trumnę owinięto w ukraińską flagę. Ktoś położył na niej pluszowego lwa – jej pseudonim brzmiał Simba, po postaci z bajki Disneya.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/OLEKSII PERK

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij