Świat

Lewicowe miasto jest na skraju upadku. Wielu mieszkańców deklaruje, że się z niego wyprowadzi

San Francisco to jedno z najsłynniejszych amerykańskich miast. Rządy lewicy doprowadziły je jednak do takiego stanu, że wkrótce może się znacznie wyludnić.

SF jest jednym z najbardziej lewicowych miast w USA. Ostatnim republikańskim burmistrzem był tam George Christopher, który rządził nim w latach 56-64. Podobnie jak inne lewicowe metropolie, SF ma również bardzo poważne problemy, z których najgorszym jest ogromna liczba bezdomnych – lokalne firmy groziły nawet jakiś czas temu, że przestaną płacić podatki jeśli miasto nic z nimi nie zrobi – narkomania czy coraz bardziej rosnąca przestępczość.

Redakcja SF Chronicle w ramach swojego programu SF Next postanowiła zapytać mieszkańców o to, co sądzą o swoim mieście. W ich sondażu wzięło udział 1653 pełnoletnich mieszkańców. Płynące z niego wnioski są mało budujące.

Większość respondentów odparła, że największym problemem ich miasta są bezdomni, drugie miejsce zajęło bezpieczeństwo publiczne a trzecie brak wystarczającej liczby dostępnych finansowo mieszkań. Znaczna większość, 65%, powiedziała, że sytuacja pogorszyła się odkąd zaczęli w nim mieszkać. Tylko co czwarty jest przekonany, że w ciągu dwóch następnych lat sytuacja się poprawi, jedna trzecia wierzy, że będzie jeszcze gorzej.

Wiele wskazuje, że miasto wkrótce znacznie się wyludni. Jedna trzecia respondentów deklaruje, że wyprowadzi się z niego w ciągu najbliższych lat, z czego ponad połowa już zaczęła przygotowania do przeprowadzki. Większość z nich to młodzi ludzie, przed 30ką, mający dobre prace. I raczej nie są to groźby rzucane na wiatr. W czasie szczytu pandemii miasto to opuściło 20% populacji w wieku 25-29 lat. To zjawisko odnotowano w wielu lewicowych miastach, ale nigdzie nie było ich aż tak wielu. Zdaniem ekspertów powodem było upowszechnienie się pracy zdalnej, które pozwoliło wielu osobom na zachowanie dobrze płatnej pracy w mieście bez konieczności mieszkania w nim.

Źródło: Stefczyk.info na podst. SF Chronicle Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij