Kraj

Atomowa oferta. Amerykanie zaproponowali Polsce budowę reaktorów jądrowych

Jak donosi „Rzeczpospolita” USA złożyły ofertę w sprawie budowy w Polsce reaktorów jądrowych. Propozycja padła na spotkaniu minister klimatu i środowiska z ambasadorem USA w Polsce.

O spotkaniu informował na Twitterze resort klimatu i środowiska. „Tematem rozmów jest współpraca w obszarze energetyki jądrowej” – napisano. Na spotkaniu obecni byli minister klimatu Anna Moskwa, ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

„Rzeczpospolita” informuje nieoficjalnie, że podczas dzisiejszego spotkania przekazana została amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych Westinghouse typu AP1000. USA przedstawiły Concept Execution Report, który jest planem pracy budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych z wykorzystaniem amerykańskiej technologii. „Dokument zawiera także strategiczne ramy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską w  zakresie cywilnej energetyki jądrowej” – opisuje gazeta. Do końca Rada Ministrów ma wybrać ofertę.

Rząd przyjął harmonogram, zakładający budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma rozpocząć się w 2026 roku. Z kolei w 2033 roku ma zostać uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW.

Źródło: stefczyk.info/na podst.rp Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij