Świat

Inicjatywa „Prezent dla Putina” zbiera na czołg dla Ukrainy. Cel to ponad 1 mln euro

Organizatorzy kampanii “Prezent dla Putina”, która zbiera środki na broń dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, rozpoczęli gromadzenie środków na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger. Chcą zebrać ponad 1,22 mln euro.

Zbiórka będzie przebiegać pod hasłem „Prezent z Czech!”. Organizatorzy kampanii konsultowali projekt z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawę i późniejszy transport z ministerstwem obrony Czech.

Czołg T-72 Avenger jest zmodernizowaną sowiecką maszyną T-72, ale lepiej chroni załogę niż wersja tradycyjna. Może niszczyć czołgi i pojazdy opancerzone, nisko latające cele i siłę żywą wroga.

Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Pradze Witalij Usaty powiedział, że wojsko jego kraju potrzebuje ciężkiej broni pancernej, aby wyzwolić okupowane przez armię rosyjską terytoria.

Projekt “Prezent dla Putina” został zainicjowany na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za pozyskane pieniądze ministerstwo obrony w Pradze kupuje materiały wojskowe od czeskich producentów zgodnie z zapotrzebowaniem armii ukraińskiej. Na konto ambasady Ukrainy w Pradze do tej pory wpłynęło ogółem ponad 7,1 mln euro.

Źródło: PAP Autor: Piotr Górecki
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij