Kraj

Ważne słowa prezydenta Dudy. “Razem z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w naszym regionie

Jestem przekonany, że razem z innymi państwami, z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w naszym regionie – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu (Łódzkie).

List głowy państwa podczas porannych uroczystości w Wieluniu odczytał doradca prezydenta Łukasz Rzepecki.Jak podkreślił Duda, zbrodnia wojenna popełniona w Wieluniu w pierwszych godzinach wojny przez wojskowe lotnictwo niemieckie na ludności cywilnej nigdy nie zostanie zapomniana. Wskazał, że ten akt hitlerowskiego terroru zasługuje na bezwzględne potępienie.

“Wolna Rzeczpospolita będzie zawsze czcić pamięć mieszkańców Wielunia, którzy zostali wówczas zdziesiątkowani, a ich rodzinne miasto w większości unicestwione” – zapewnił prezydent.

Przypomniał, że przed świtem 1 września 1939 roku III Rzesza Niemiecka bez wypowiedzenia wojny dokonała napaści na niepodległą II Rzeczpospolitą, atakując jednocześnie w wielu miejscach. Duda wskazał, że w tym samym czasie, gdy trwały naloty na Wieluń hitlerowcy uderzyli od strony Malborka w Prusach Wschodnich przez graniczną stację kolejową w Szymankowie, bezskutecznie usiłując przechwycić mosty na Wiśle w polskim Tczewie.

Z kolei – jak przypomniał – stojący w porcie gdańskim pancernik “Schleswig–Holstein” otworzył ogień w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jej niewiele ponaddwustuosobowa polska załoga przez tydzień opierała się blisko dwudziestokrotnie większym siłom nieprzyjaciela, odpierając kilkanaście szturmów i wytrzymując nieustanną nawałę ogniową z wody, powietrza i lądu. Wreszcie, w samym Gdańsku Niemcy napadli na siedzibę Poczty Polskiej; jej obrońcy – skapitulowawszy po heroicznej walce – zostali zbrodniczo wymordowani.

“Dziś, w 83. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń, składamy hołd naszym narodowym bohaterom – obrońcom ojczyzny oraz ofiarom zbrodni niemieckich popełnionych już od pierwszego dnia wojny. W miejscach uświęconych krwią polskich żołnierzy i cywili oddajemy cześć pamięci rodaków, których heroiczna postawa, determinacja, patriotyzm i poświęcenie zapisały się w księdze chwały oręża polskiego” – zaznaczył Duda.

Jak dodał, “nie ustajemy również w wysiłkach, wciąż odnajdując i identyfikując poległych i zabitych, którzy mimo upływu tak długiego czasu dotychczas nie doczekali się pochówku z należnymi honorami”.

“Wolna Polska wypełnia wobec nich obowiązek pamięci i tę ostatnią powinność. Pamiętamy o wszystkich ofiarach hekatomby, którą przyniosła naszemu narodowi rozpoczęta przed 83 laty wojna, i o niewyobrażalnych zniszczeniach kraju. Straty – ludzkie i materialne – o takiej skali wpływają bowiem na naszą teraźniejszość i pozostaną brzemienne w skutki jeszcze przez wiele pokoleń” – przyznał.

Duda wskazał, że ofiara naszych przodków i poprzedników, którzy płacili życiem za prawo do posiadania własnego suwerennego państwa, zobowiązuje nas, ich współczesnych następców, także do tego, by z bohaterskiej historii czerpać mądrość i wyciągać wnioski na przyszłość.

“Pomni, że ich heroiczny i długotrwały opór był możliwy dzięki etosowi, morale i woli walki w obronie niepodległej ojczyzny oraz dobremu, fachowemu przygotowaniu wojskowemu, podejmujemy dziś wielki wysiłek modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych. Codzienna patriotyczna służba i troska o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej stanowią najdoskonalszą odpowiedź na wezwanie, które płynie z naszych historycznych doświadczeń. Dlatego – również w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę – umacniamy dziś sojusze i zacieśniamy współpracę z partnerami w NATO, zarazem wzmacniając własny potencjał obronny” – zapewnił prezydent.

Dodał, że podjęto historyczną decyzję o radykalnym wzroście finansowania i liczebności armii. “Winniśmy też rozwijać powszechne umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych i zdolności do zapewnienia ochrony współobywatelom” – napisał.

“Jestem przekonany, że razem z innymi państwami, z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w naszym regionie. Zobowiązuje nas do tego pamięć o bohaterskich obrońcach z 1939 roku i naszych rodakach walczących o wolność na wszystkich frontach II wojny światowej. Zobowiązuje nas do tego również pamięć o cywilnych ofiarach zbrodni niemieckich najeźdźców, taka jak popełniona tutaj w Wieluniu” – podkreślił Duda. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mrr/

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij