Kraj

Kuriozalne przemowy Trzaskowskiego i Tuska na Campusie. Jeden narzeka na brak łez PiS-u, drugi nawołuje, by się “bić”

Podczas Campusu Polska Przyszłości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział walkę z propagandą i przypomniał swój postulat likwidacji TVP Info. Z kolei szef PO Donald Tusk apelował do młodych ludzi o mobilizację. O rzeczy najważniejsze trzeba się od czasu do czasu bić – stwierdził.

W ostatnim dniu zorganizowanego w Olsztynie Campusu Polska Przyszłości zorganizowana została debata b. premiera, szef PO Donalda Tuska i prezydenta Warszawy, wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski otwierając spotkanie podkreślał, że podczas Campusu mówiono o wartościach takich jak miłość, prawda, odwaga. “Politykom PiS-u chyba nigdy się łza w oku nie zakręciła. Oni nawet jak są razem, trzymają się za ręce u ojca Rydzyka, to nie ma tam żadnych pozytywnych emocji, tylko czysty cynizm” – stwierdził.

Zarzucał też obecnej władzy kłamstwo i manipulacje, a jako przykład podał sprawę zanieczyszczenia Odry. “Trzeba skończyć z propagandą i ja wracam do tego, co mówiłem w kampanii wyborczej: zlikwidować TVP Info, dosyć tego” – mówił.

Tusk nawiązując do przypadającej w środę 42. rocznicy porozumień sierpniowych mówił, że w podręczniku prof. Wojciecha Roszkowskiego do przedmiotu Historia i teraźniejszość nie występuje Lech Wałęsa. Wezwał uczestników Campusu, by podziękowali Wałęsie, człowiekowi, który – jak mówił – “w PiS-owskich podręcznikach został wymazany, którego w mediach publicznych nie ma, bo został równie brutalnie wymazany, wielkiemu przywódcy tej prawdziwej, pierwszej i jedynej Solidarności”.

Szef PO mówił też, że do walki o przyszłość młodych ludzi potrzebni są wojownicy. “O rzeczy najdroższe, o rzeczy najważniejsze, o to, co naprawdę kochacie trzeba się od czasu do czasu bić” – powiedział. Tusk oświadczył, że będzie “szukał, namawiał, mobilizował wojowników po to, aby zwyciężyć”.

“Rafał mówił, że nigdy nie zobaczyliśmy i nie zobaczymy łez w oczach dzisiaj rządzących, w oczach funkcjonariuszy PiS-u. Jeśli wśród was znajdzie się wystarczająco dużo wojowników, to zobaczymy łzy w ich oczach za rok, poleją się łzy” – powiedział.

Tusk poinformował także, że pakiet dotyczący skutecznej walki z inflacją, praw człowieka, przyszłości w Europie jest gotowy. “Pracujemy nad szczegółami” – dodał. “Będę was serdecznie zapraszał do współpracy – tych wszystkich, dla których Platforma jest ok, żebyśmy w październiku wspólnie, na wielkiej konferencji programowej dopracowali wasze pomysły, nasze pomysły, ale chcę, żebyśmy przez cały ten czas wierzyli, wiedzieli, że idzie o najbardziej fundamentalne kwestie” – podkreślił.

Szef PO przeczytał także regulamin korzystania z ławek z konturem Polski, a które – jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller – są kampanią Banku Gospodarstwa Krajowego. “Jak się zastanowicie – to tu jest przepis prezesa (PiS, Jarosława) Kaczyńskiego na Polskę” – ocenił.

Źródło: PAP Autor: Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij