Świat

Dwa państwa sprzeciwiają się zakazowi wydawania wiz Rosjanom. Tak, te dwa państwa

Jeszcze dzisiaj, na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze, może pojawić się kwestia wiz dla Rosjan. Niemiecka agencja prasowa dpa ujawniła, że sprzeciwiają się temu Paryż i Berlin.

Mimo agresji na Ukrainę i popełnianych w tym państwie niemal codziennie zbrodni wojennych rosyjscy turyści nadal mogą dostawać tzw. wizy Schengen i podróżować bez przeszkód po Europie. 9 sierpnia prezydent Zełenski zaproponował w wywiadzie dla dziennika Washington Post, aby państwa UE przestały im wydawać te wizy. W podobnym tonie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Pomysł Ukraińców został poparty przez szereg państw UE, m.in. Polskę, Czechy, Finlandię czy państwa bałtyckie. Sądząc po żywiołowej reakcji rosyjskiej propagandy i polityków ta sankcja bardzo by ich zabolała.

Dzisiaj w czeskiej Pradze rozpocznie się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE, w którym weźmie udział też Kuleba. Agencja Ukrinform podaje, że jego głównymi tematami będzie kwestia kolejnych sankcji na Rosję oraz właśnie zakaz wydawania wiz Rosjanom.

Niemiecka agencja dpa poinformowała jednak, że temu pomysłowi sprzeciwiły się, oczywiście, Niemcy i Francja. We wspólnym stanowisku państwa te miały napisać, że „powinniśmy pomyśleć o mądrych sposobach użycia ważnej dźwigni, jaką jest wydawanie wiz”. Paryż i Berlin zgadzają się na dokładne sprawdzanie rosyjskich turystów pod kątem bezpieczeństwa, ale nie chcą wprowadzenia ogólnego zakazu, bowiem doświadczenie życia w państwach demokratycznych jest bardzo ważne. „Nasza polityka wizowa powinna to oddawać i nadal pozwalać w UE na kontakty międzyludzkie z Rosjanami nie związanymi z rosyjskim rządem” – stwierdziły.

To nie jest pierwszy raz kiedy prorosyjski rząd Niemiec sprzeciwił się wydawaniu Rosjanom wiz. Niedawno kanclerz Scholz powiedział, że nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Przekonywał też, że to Putin, a nie Rosjanie są winni agresji na Ukrainę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TASS Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij