Świat

Talibowie znowu upokorzyli Amerykanów. Sparodiowali słynne zdjęcie

Do internetu trafiło zdjęcie przedstawiające członków oddziału specjalnego Talibanu stawiających ich flagę. Zrobili je tak, że przypomina słynną fotografię stawiania amerykańskiej flagi na Iwo Jimie.

Bitwa o wyspę Iwo była jedną z najbardziej krwawych bitew w jakich brał udział amerykański Korpus Piechoty Morskiej. 23 lutego po zdobyciu wzgórza Suribachi marines wywiesili nad nim amerykańską flagę aby dać znać pozostałym żołnierzom, że zostało zdobyte. Ta flaga okazała się jednak zbyt mała, więc dowódca podjął decyzję o wywieszeniu nowej, większej.

Żołnierzom którzy dostali to polecenie towarzyszył fotograf agencji Associated Press Joe Rosenthal. Nie chciało mu się wychodzić na szczyt ale zmienił zdanie gdy dowiedział się od wracających żołnierzy, że z góry jest dobry widok na pole bitwy. Na szczycie zaczął zbierać kamienie na których chciał oprzeć swój aparat. Kątem oka zauważył żołnierzy podnoszących flagę i postanowił zrobić im zdjęcie, wszystko działo się tak szybko, że nie zdążył nawet skorzystać z wizjera i po prostu skierował aparat w ich kierunku nie celując. Zrobiona przez niego fotografia dostała nagrodę Pullitzera i była potem szeroko wykorzystywana przez amerykańską propagandę. Dziś uznawana jest za najsłynniejszą fotografię drugiej wojny światowej.

Do internetu trafiło ostatnio zdjęcie przedstawiające członków Batalionu Badri 313 – sił specjalnych Talibanu – podnoszących maszt z flagą Talibanu. Widać na nich członków batalionu w tych samych pozach, co marines na Iwo, i raczej nie był to przypadek. Dodatkowo można dostrzec, że są ubrani w mundury i mają na sobie wyposażenie – między innymi karabinki M4, hełmy i noktowizory, które Amerykanie przekazali afgańskiej armii. „

W ręce Talibów wpadły ogromne ilości amerykańskiego sprzętu i uzbrojenia – karabinki, samochody, pojazdy opancerzone a nawet śmigłowce i lekkie samoloty szturmowe. Członkowie Badri 313 szczególnie chętnie wykorzystują go w swojej propagandzie.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/EPA/STRINGER

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij